پردازنده Core Ultra اینتل با ۱۲۸ مگابایت کش و گرافیک داخلی Alchemist مشاهده شد

یک پردازنده تازه Meteor Lake-P اینتل که عضوی از سری جدید Core Ultra خواهد بود به تازگی مشاهده شده است. نکته جالب در مورد این پردازنده را باید وجود گرافیک مجتمع Alchemist با 128 مگابایت کش دانست.

به گزارش پایگاه خبری سکایی نیوز – اطلاعات تازه‌ای از پردازنده اینتل Core Ultra متعلق به Meteor Lake-P منتشر شده که هنوز در مرحله نمونه مهندسی قرار دارد و از فرکانس پایه ۱٫۹ گیگاهرتز برخوردار است. با این وجود، انتظار داریم نمونه نهایی فرکانس بسیار بالاتری داشته باشد.

مشخصات پردازنده Core Ultra سری Meteor Lake

این پردازنده Meteor Lake-P اینتل از ۴ مگابایت کش L2 برخوردار شده و کش سطح آخر (LLC) یا L4 آن نیز ۱۲۸ مگابایت خواهد بود. این کش برای تایل‌های پردازشی و گرافیکی این پردازنده Core ultra در دسترس خواهد بود تا عملکرد به میزان خوبی ارتقا پیدا نماید.

باید به این نکته اشاره کنیم که برخی از پردازنده‌های سری Meteor Lake-P از کش L4 برخوردار خواهند بود و این کش در دیگر مدل‌ها وجود نخواهد داشت. داشتن این مقدار کش هزینه را افزایش می‌دهد و از این رو، تیم آبی تصمیم گرفته مدل‌های محدودی با این فناوری به بازار بفرستد.

پردازنده core ultra اینتل

باید به این نکته اشاره کنیم که اینتل قصد دارد به جای گرافیک مجتمع Iris Xe از برند Intel Graphics استفاده نماید. انتشار داریم پردازنده‌های سری Meteor Lake-P از گرافیک مجتمع با معماری Alchemist دارای ۱۲۸ واحد اجرایی (EU) برخوردار باشد. این گرافیک داخلی عملکردی مشابه با GTX 1650 یا RTX 3050 موبایل خواهد داشت.

اینتل قصد دارد تا پایان سال جاری میلادی پردازنده های سری Meteor Lake را ابتدا برای لپ تاپ به بازار بفرستد. این شرکت نام‌گذاری محصولات را تغییر داده و از این پس پردازنده‌ها با نام Core Ultra 1XXX معرفی خواهند شد.

انتهای پیام/