روسیه: خطر جنگ جهانی سوم نزدیک است

دیمیتری مدودف، معاون رئیس شورای امنیت روسیه روز جمعه گفت: خطر جنگ جهانی سوم نزدیک است، اما این جنگ هیچ برنده‌ای نخواهد داشت.
به گزارش سکایی نیوز به نقل از “اسپوتنیک” – مدودف در سخنرانی در مجمع بین المللی حقوقی سن پترزبورگ گفت: مشخص است که یک جنگ تمام عیار علیه کشور ما به راه افتاده است. اربابان آمریکایی و اروپایی اوکراین، بشدت دشمنان ما را با انواع سلاح‌های کشنده تامین می‌کنند.

وی هشدار داد: در واقع غربی‌ها اوضاع در اوکراین را به یک جنگ جهانی سوم سوق می‌دهند. این یک فاجعه جهانی خواهد بود که هیچ برنده‌ای در آن وجود نخواهد داشت.

مدودف خاطرنشان کرد که روسیه درحال انجام عملیات نظامی ویژه برای حفاظت از حاکمیت و تمامیت ارضی خود و امنیت میلیون‌ها شهروند روس است.

جنگ اوکراین در پی بی‌توجهی غرب نسبت به نگرانی‌های امنیتی مسکو و گسترش نیروهای ناتو تا نزدیکی مرزهای روسیه کلید خورد. ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه روز ۲۱ فوریه سال گذشته (دوم اسفندماه ۱۴۰۰) استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوهانسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت و سه روز بعد، عملیاتی نظامی که آن را “عملیات ویژه” خواند، علیه اوکراین آغاز کرد. به این ترتیب روابط پرتنش مسکو- کی‌یف به رویارویی نظامی تغییر وضعیت داد.

رئیس جمهور روسیه شهریور سال گذشته برای انجام مذاکرات صلح با کی‌یف اعلام آمادگی کرد و از اوکراین خواست خصومت را کنار بگذارد. اما ولودیمیر زلنسکی تحت القائات مقام‌های جنگ‌طلب غرب عنوان کرد که زمانی آماده مذاکره است که رئیس جمهور دیگری در روسیه به قدرت برسد.

انتهای خبر/