تولید زردآلو در شهرستان تفتان ۳۰ درصد افزایش یافت

مدیر جهادکشاورزی تفتان سیستان و بلوچستان گفت: کاربرداشت میوه زردآلو از سطح ۷۵۰ هکتار باغات از اوایل خرداد آغاز شده به طوریکه تولید این محصول امسال ۳۰ درصد نسبت به پارسال افزایش یافته است.

به گزارش پایگاه خبری سکایی نیوز – فضل الله کردی روز دوشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: امسال به دلیل عدم سرمای بهاره و مدیریت باغات، میزان تولید زردآلو در تفتان افزایش چشمگیری داشته و پیش بینی می‌شود در سالجاری هفت هزار تن از این محصول برداشت و به بازار عرضه شود.

 

وی عمده ارقام تولیدی زردآلو در شهرستان تفتان را قیسی ،شکرپاره ،تهرانی، شاهرودی و شاهرودی قرمز برشمرد.

 

مدیر جهادکشاورزی تفتان گفت: به دلیل شرایط آب و هوایی مناسب نهال انواع گونه‌های هسته دار از قبیل زرد آلو، هلو، آلو، بادام و گیلاس در شهرستان تولید می‌شود.

 

وی تصریح کرد: گرده افشانی زردآلو به دلیل چسبندگی گرده‌ها توسط باد با مشکل روبرو می‌شود به همین دلیل کشاورزان حتما در باغات خود به پرورش زنبور عسل بپردازند تا علاوه بر کسب درآمد و تولید عسل، نقیصه گرده افشانی را نیز جبران کنند.

 

به گزارش ایرنا سیستان و بلوچستان به سبب نزدیکی به خط استوا و بهره‌گیری از رطوبت دریا توانمندی زیادی در تولید محصولات گرمسیری و نیمه گرمسیری و بعضا منحصر به فرد از جمله انبه، موز، پاپایا، گواوا، هندوانه آناناسی، نارگیل، زیتون محلی، انار و مرکبات دارد.

تولید محصولات کشاورزی در سیستان و بلوچستان در طول سال رواج دارد و زمین های برخی مناطق این استان مانند نیکشهر، سرباز، ایرانشهر، کنارک، زرآباد، دشتیاری و چابهار در هر سال توان تولید ۲ بار محصول را دارند.