کمیته آموزش، پژوهش و فناوری در سیستان و بلوچستان تشکیل شد

استاندارسیستان و بلوچستان با تاکید بر اهمیت تشکیل کمیته پژوهش در استان، گفت: حضور جدی دانشگاه ها، پارک های علم و فناوری و شرکت های دانش بنیان در حوزه های مختلف از جمله کشاورزی و صنعت بسیار ضروری است.

به گزارش پایگاه خبری سکایی نیوز به نقل از روابط‌عمومی استانداری، محمد کرمی در اولین جلسه کمیته آموزش، پژوهش و فناوری استان ضمن تسلیت ایام شهادت سرور و سالار حسینی(ع) اظهار داشت: در کشور بانک اطلاعاتی کارهای پژوهشی تهیه شده و این بانک اطلاعاتی؛ در انجام کارهای پژوهشی مورد توجه قرار می گیرد.

محمد کرمی بر جلوگیری از انجام طرحهای پژوهشی تکراری و نتیجه بخش بودن این کارها تاکید کرد. وی بیان داشت: هنگام طرح موضوع پژوهشی در دستگاه‌ها؛ بررسی بانک اطلاعاتی، کارآمد بودن طرح، تحول حاصل شده از اجرای طرح، پرهیز از دوباره کاری‌ها و هزینه‌های مالی اضافی باید مورد توجه مسئولان و پژوهشگران قرار بگیرد.

استاندار سیستان و بلوچستان تصریح کرد: در اجرای پروژه‌های پژوهشی با استفاده از بانک اطلاعاتی و طرحهایی که مطالعات آن انجام شده می‌توان آن پروژه را بسط و رشد داد.

کرمی با اشاره به پروژه های پژوهشی در استان بیان داشت: اگر می‌خواهیم مشکلات اساسی استان با انجام پژوهش‌ها حل گردد، در تهیه طرحها باید بررسی و مطالعات دقیق میدانی انجام شود.

وی تصریح کرد: تشکیل کارگروه در دستگاههای اجرایی در زمینه طرحها ضرورت دارد تا علاوه بر نظرات مشورتی، ارائه گزارش، بررسی قابلیت اجرا و کار آمدی و یا ایجاد تغییرات و یا حذف طرح را در دستور کار داشته باشند.

استاندار با اشاره به عدم کاربردی بودن برخی پایان‌نامه‌ها و مقالات دانشجویی اذعان کرد: نوشتن مقالات سبب ایجاد تحرک و بارش فکری است، ولی سبب ایجاد تحول و حل مسائل نمی‌شوند.

کرمی در ادامه افزود: در اجرای طرح‌ها برای حل مشکلات استان منتقدین زیادی وجود دارند ولی متاسفانه پیشنهاد دهنده یا پژوهشگر فعالی وجود ندارد. وی بیان داشت: دانشگاه‌ها باید در حل مشکلات و مسائل استان سیستان و بلوچستان پیش قدم باشند.

استاندار تصریح کرد: هم افزایی مراکز پژوهشی و تبادل اطلاعات سبب جلوگیری از انجام کارهای تکراری، رشد و ارتقاء سریع طرح، و تعالی روز افزون پروژه‌ها خواهد شد. کرمی بیان داشت: انجام کارهای پژوهشی توسط نهادهای مردمی مورد انتظار است؛ لذا ایجاد و گسترش این نهادهای مردمی در استان مورد توجه مسئولان قرار بگیرد.

وی تصریح کرد: وقتی گفته می‌شود که استان سیستان و بلوچستان ظرفیت تبدیل به هاب طلای منطقه را دارد این یک واقعیت است که با کارهای پژوهشی و مطالعات دقیق میسر خواهد شد.

استاندار با اشاره به دیدار اخیر با سرمایه گذاران برزیلی اذعان کرد: مطالعات دقیق این سرمایه گذاران از پتانسیل دامهای بومی استان، شرایط آب و هوایی و‌‌ انجام تحقیقات دقیق و علمی از اقدامات جالب این گروه سرمایه‌گذار بود.

کرمی اذعان کرد: اگر کار بر اساس علم و دانش باشد، مسلماً شاهد رشد و توسعه استان خواهیم بود این منطقه ظرفیت‌های بی نظیری دارد که با کار علمی عامل تحول منطقه خواهد شد. وی با تاکید بر اینکه مهمترین سرمایه این استان نیروی جوان و توانمند آن است، بیان داشت: همه دستگاه‌های اجرایی و مسئولان باید کمک کنند و عامل پیشرفت جوانان استان باشند.

استاندار سیستان و بلوچستان گفت: در مدارس باید زمینه رشد استعداد و رویا پردازی کودکان انجام شود زیرا این رویاها در آینده تبدیل به ایده خواهند شد و ایده‌ها با انجام کارهای علمی و پژوهشی تبدیل به محصول خواهند شد. کرمی تصریح کرد: در دستگاه‌های اجرایی باید افراد توانمند و پرتلاش به عنوان عامل تحول دستگاه، مسئول پژوهش باشند.

وی با تاکید بر اهمیت بازار مالی استان و کشورهای همسایه و ایجاد بانک اسلامی بیان داشت: ساماندهی و ایجاد بازار عظیم مالی، و ایجاد تغییر و تحولات در آن نیازمند کارها و پژوهش‌های فعالان، پژوهشگران و دانشجویان عرصه اقتصادی است.

 

انتهای خبر/