از توابع شهرستان میرجاوه

آرامگاه هفتاد ملا در دل کوه

این آرامگاه با حدود 500 متر مربع وسعت به صورت کمانی در بخش شرقی روستای روپس از توابع شهرستان میرجاوه در سینه کوه واقع شده است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری سکایی نیوز – گورستان هفتاد ملا در استان سیستان و بلوچستان، شهرستان زاهدان، بخش میرجاوه، دهستان تمین؛ در ۱۵۰ متری جنوب روستای روپس بالا واقع شده است.

news-details

قبرها در نوع خود بی نظیر و منحصر به فرد است.پس از دفن مرده چهار طرف آن را با سنگ بالا می آورند و روی آن را با تخته سنگهایی می پوشانند سپس بر روی تخته سنگ با آجر و ملاط گچ حجمی پلکانی می ساختند بعد آن را با یک دیوار تیغه ای مشبک پوشانده و نهایتا این سازه را با گچ اندود کرده و قسمتهایی از ان را با رنگ قرمز ،نقش می زنند.قدمت این آرامگاه مربوط به دوران اسلامی است.

با توجه به جهت قرار گرفتن همه گورها که شمالی – جنوبی است؛ این گورها را به دوره اسلامی میتوان منسوب نمود و با توجه به بقایای دیوارهای خشت و آجری که دور برخی از قبور ایجاد شده و بخشهای اندکی از آنها بعد از کاهگل کشی که جهت محافظت از قبور ایجاد شده بیرون مانده، به نظر نمی رسد قدمت این قبور بیش از ۲۰۰ سال باشد. این اثر در سال ۱۳۸۰ با شماره ۳۸۲۶ در فهرست میراث ملی کشور به ثبت رسیده است.

 

این گورستان در بدنه طبیعی یک کوه ماسه سنگی در جنوب روستای روپس بالا و در درون شکاف بزرگی که در ارتفاع ۴۰ متری از دامنه کوه واقع شده در دل صخره ایجاد شده است، طول این گورستان ۱۰۰ و عرض آن ۵ متر بوده و مساحتی بالغ بر ۵۰۰ متر مربع را داراست و تعداد زیادی قبر (نزدیک به ۵۰ قبر) وجود دارند که در میان مردم منطقه به هفتاد ملا مشهور است.

 

آرامگاه هفتاد ملا