در گفتگو با سکایی نیوز مطرح شد

آغاز سی ویکمین دوره هفته کتاب با شعار «آینده خواندنی است»/بهره برداری از مجهزترین ترین کتابخانه عمومی استان در زابل

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان سیستان و بلوچستان : سی ویکمین دوره هفته کتاب با شعار «آینده خواندنی است» از 24 تا 30 آبان با اجرای ویژه برنامه های در سطح استان آغاز خواهد شد.

حامد زارعی در گفتگو با خبرنگار سکایی نیوز در تکمیل این خبر گفت: سی ویکمین دوره هفته کتاب با شعار «آینده خواندنی

است» از ۲۴ تا ۳۰ آبان با اجرای ویژه برنامه های در سطح استان آغاز خواهد شد.

 

وی با اشاره به اینکه مطالعه باعث بالا رفتن اطلاعات و مطالبات می شود، گفت: در حال حاضر ۸۴ کتابخانه عمومی درسطح استان داریم که از این تعداد ۶۳کتابخانه نهادی می باشند که دارای ۸۲۳هزار نسخه کتاب و بیش از ۳۷ هزار عضواین کتابخانه ها هستند.

 

زارعی ادامه داد: در این هفته مجهز ترین کتابخانه عمومی استان در زابل به بهره برداری خواهد رسید ؛ ضمن اینکه در هفته

کتاب امسال اولین کتابخانه عمومی سیار در شهرستان ایرانشهر فعالیت خود را آغاز خواهد کرد و پیشخان کتاب شهید حامد ذاکری درروستای سوراب این شهرستان نیز بازگشایی مجدد خواهد شد.

 

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان ، احداث کتابخانه در بلوار بهداشت زاهدان را یکی دیگر از برنامه های در دست اقدام این اداره کل عنوان کرد و گفت: پس از حدود ۲۰ سال ساخت این کتابخانه در دستور کار قرار

گرفت که کار احداث و تکمیل آن تا پایان سال به اتمام خواهد رسید و پس از تجهیز در سال آینده راه اندازی خواهد شد.

 

وی ادامه داد: کتابخانه روستای اسماعیل آباد شهرستان خاش نیز پس از تکمیل و تجهیز در خدمت عموم مردم این روستا و روستاهای اطراف خواهد بود.

 

وی با اشاره به خدمات ارائه شده از سوی نهاد کتابخانه های عمومی کشور نیز گفت: در روزهای ۲۴،۲۵و۲۶ آبانماه عضویت

در کتابخانه های عمومی کشور رایگان است و در روزهای ۲۶تا ۳۰ آبان نیز طرح بخشودگی جرائم به شرط عودت کتاب

اجرا خواهد شد.

 

بیش از ۴۰۰ برنامه فرهنگی در کتابخانه های عمومی اجرا می شود

 

زارعی ادامه داد: در هفته کتاب امسال بیش از ۴۰۰ برنامه فرهنگی در کتابخانه های عمومی استان اجرا خواهد شد که از مهمترین آنها می توان به برگزاری اولین جشنواره سرود با موضوع کتاب، ویژه برنامه کتابت قرآن در ۴ کتابخانه عمومی برگزاری جشنوارکتاب و رسانه ، اختتامیه دومین جشنواره هد هد سفید و آغاز جشنواره عیده های برتر فرهنگ خواندن اشاره کرد.

 

مدیر کل کتابخانه های عمومی استان از عموم مردم دعوت کرد تا در پویش اهدای کتاب به کتابخانه های عمومی شرکت کنند.

 

وی با اشاره به برگزاری جشنواره کسب و کارهای کوچک و کتابخانه های عمومی نیز گفت:در این جشنواره سه کتابخانه از استان حضور داشتند که کتابخانه مهتاب ایرانشهر در میان ۱۰ برگزیده نخست موفق به کسب عنوان سوم شد.

 

زارعی در خصوص تاثیر فضای مجازی بر میزان مطالعه کتاب در جامعه گفت: حفظ میراث مکتوب از اولویت‌های کتابخانه های عمومی است ضمن اینکه ما از فرصت فضای مجازی برای ترویج فرهنگ مطالعه و معرفی کتابهای فاخر استفاده کرده ایم.

 

وی در زمینه استفاده از کتابهای صوتی در کتابخانه ها گفت: با توجه به قوانین موجود در بخش نشر نمی توانیم تمامی منابع را به کتاب صوتی تبدیل کرد ضمن اینکه در جشنواره کتابخوانی رضوی تعدادی از منابع این جشنواره با اجازه نویسنده و ناشر به کتاب صوتی تبدیل شد ودر اختیار نابینایان محترم قرار گرفت.

 

مدیر کل کتابخانه های عمومی استان در پایان با اشاره به رویکرد اداره کل کتابخانه های عمومی در حمایت از ناشیرین و

نویسندگان بومی گفت: برای حمایت ازناشرین استان در سال گذشته ۴ میلیارد ریال از آثار نویسندگان استان و با موضوع استان از ناشرین محلی خریداری شده است.

 

انتهای خبر/