اجرای ۹۹برنامه به مناسبت هفته گردشگری در سیستان و بلوچستان

زاهدان - سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سیستان و بلوچستان از اجرای ۹۹ برنامه در روزجهانی و هفته گردشگری در سیستان و بلوچستان خبر داد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری سکایی نیوز – محمدهادی طهرانی مقدم عصر امروز سه شنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه که به مناسبت هفته گردشگری در زاهدان برگزار شد، از اجرای ۹۹ برنامه در هفته گردشگری در نقاط مختلف استان خبر داد و افزود: این برنامه‌ها با شعار «سفر به فردای ایران با گردشگری و سرمایه گذاری‌های سبز» در سیستان و بلوچستان اجرا می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در سیستان و بلوچستان یکصد و ۴۴ تأسیسات گردشگری در قالب ۱۷ هتل و هتل آپارتمان، ۲۱ مهمانپذیر ۱۷ دفتر خدماتی مسافرتی، ۲۵ مجتمع گردشگری و ۶۴ واحد بومگردی فعال هستند، تعداد شاغلین در این تأسیسات را ۳۲۰ نفر برشمرد و تعداد تخت استان را بیش از چهار هزار تخت عنوان کرد که آمادگی ارائه خدمات به گردشگران را دارند.

طهرانی مقدم از اعمال تخفیف ۳۰ درصدی در نرخ تورهای گردشگری که در روز جهانی گردشگری از دفاتر استان خریداری شود خبر داد و گفت: در راستای ارائه خدمات به گردشگران، کلیه هتل‌های استان در هفته گردشگری در نرخ اتاق‌ها ۲۰ درصد تخفیف را قائل شده‌اند.

این مقام مسئول تصریح کرد: طی این هفته، پنج جشنواره گردشگری_فرهنگی در سراسر استان برگزار خواهد شد و همچنین نمایشگاه صنایع دستی، سوغات و غذای محلی در زاهدان در مجتمع لادیز این شهرستان با حضور صنعتگران از پنجم مهرماه آغاز بکار می‌کند.

وی به دیگر برنامه‌های این هفته در قالب، دو مسابقه رالی خانوادگی در شمال در منطقه سیستان و جنوب در حاشیه خط ساحلی مکران با هدف معرفی هرچه بیشتر آثار و جاذبه‌های گردشگری استان و ارتقای فرهنگ اتومبیل‌رانی و توسعه و ترویج سفر مسئولانه در اماکن تاریخی و جاذبه‌های طبیعی صورت می‌گیرد اشاره کرد.

وی افتتاح دو مجتمع گردشگری در شهرستان‌های زابل و تفتان و یک خانه مسافر در چابهار را از دیگر برنامه‌های این هفته دانست و ادامه داد: برگزاری دوره‌های تخصصی گردشگری برای جوامع محلی، برگزاری نشست با فعالین گردشگری، برگزاری تورهای رایگان ویژه معلولان، نابینایان و سالمندان از برگزاری ۵۰ دوره آموزشی در سطح استان برای جامعه هدف که از این تعداد ۴۰ دوره ویژه دانش‌آموزان و ۱۰ دوره ویژه جوامع محلی و مدیران اقامتگاه‌های بوم گردی است را از دیگر برنامه‌ها در هفته گردشگری برشمرد.

این مقام مسئول اظهار کرد: برای اولین بار، برگزاری نشست و صدور مجوز انجمن حرفه‌ای اقامتگاه‌های بوم‌گردی در هفته گردشگری در استان برگزار می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه برای معرفی جاذبه‌های گردشگری استان، نیازمند استفاده از ظرفیت رسانه‌ها و فضای مجازی در استان هستیم، گفت: اگر برای معرفی دقیق سیستان و بلوچستان از این ظرفیت استفاده نشود، توسعه‌ای در این بخش رخ نخواهد داد.

طهرانی مقدم از برگزاری جشنواره ملی نان در استان کرمان در بازه زمانی ۱۱ تا ۱۴ مهرماه جاری با حضور صنعت‌گرانی از سیستان و بلوچستان برای طبخ نان تافتون، تجگی و چلبک خبر داد و گفت: از ۱۲ تا ۱۸ مهرماه نیز نمایشگاه عشایر و روستاییان در تهران برگزار خواهد شد که کاروانی ۴۰ نفره از استان برای معرفی توانمندی‌های این خطه در حوزه میراث‌فرهنگی حضور خواهند داشت.

شایان ذکر است، در پایان این نشست، از پوستر روز جهانی و هفته گردشگری در سیستان و بلوچستان رونمایی شد و پیرامون این موضوع این طرح در بزرگترین بیلبورد شهر زاهدان نصب شده که در این طرح گرافیکی، بخشی از آثار و جاذبه‌های شاخص گردشگری سیستان و بلوچستان قرار گرفته است.