اقتدار هنر سفال ایران را در ازبکستان به نمایش گذاشتیم

معاون صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: سفالگران ایرانی اقتدار هنری، ظرفیت ها و قابلیت های صنعت سفال ایران را در جشنواره صنایع دستی ازبکستان به نمایش گذاشتند.

پنجمین اجلاس هیات رییسه منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع دستی با حضور سعد القدومی رییس، مشاوران و معاونان مناطق مختلف این شورا در ازبکستان در حال برگزاری است.

مریم جلالی دهکردی معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی وزارت میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی کشورمان که معاون دفتر غرب آسیای شورای جهانی صنایع دستی است به همراه شماری از هنرمندان و مدیران حوزه صنایع دستی برای حضور در این نشست منطقه ای به تاشکند پایتخت ازبکستان سفر کرده است.

ازبکستان در حال حاضر ریاست منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع دستی را بر عهده دارد که دوره چهارساله آن امسال به پایان می‌رسد.

نمایندگان بیش از ۵۰ کشور از سراسر دنیا در این نشست حضور دارند و همزمان با این رویداد، جشنواره و نمایشگاه صنایع دستی مطرح کشورها با حضور بیش از ۳۰۰ هنرمند، صنعتگر و فعال صنایع دستی از سراسر جهان در شهر خوقند (Kokand) ازبکستان در حال برگزاری است.

اقتدار هنر سفال ایران را در ازبکستان به نمایش گذاشتیم

حضور ۵ هنرمند صنایع دستی ایران در اجلاس ازبکستان

مریم جلالی در گفت وگو با خبرنگار صنایع دستی ایرنا اظهار داشت: به دعوت وزیر محیط زیست و گردشگری و صنایع دستی ازبکستان برای حضور در نشست دوره‌ای منطقه آسیا و اقیانوسیه به همراه ۵ هنرمند صنایع دستی و هنرهای سنتی کشورمان به شهر تاشکند و خوقند (Kokand) ازبکستان آمدیم.

معاون صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی توضیح داد: ازبکستان در حال حاضر ریاست دوره‌ای دفتر منطقه ای آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع دستی را به عهده دارد، از و تمام کشورهای عضو (نمایندگان بیش از ۵۰ کشور عضو WCC ) حتی اعضای اروپایی در این نشست حضور دارند.

وی گفت: حضور در نشست و جشنواره نمایشگاه جانبی در خوقند -که یکی از شهرهای جهانی صنایع‌دستی این کشور است- علاوه بر تبادل دانش و تجربه، فرصت مغتنمی برای نمایش اقتدار هنری، قابلیت‌ها و ظرفیت‌های هنرمندان کشورمان است.

جلالی گفت: ایران به عنوان کشوری که دارای ۱۶ شهر و روستای جهانی است و به عنوان یکی از اصلی ترین کشورهای با پیشینه و ریشه دار صنایع دستی در جهان به شمار می آید، و همیشه مورد توجه مدیران شورای جهانی صنایع دستی و هنرمندان کشورهای عضو این شورا و دوستداران این حوزه در سراسر جهان است.

معاون صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی خاطرنشان کرد: در حاشیه این نشست و جشنواره، نمایشگاه ویژه ای برای هنرمندان برگزار شده است سفال‌گران ایرانی هم در این رویداد حضور دارند، هنرمندان ازبکستان بسیار علاقه دارند با دانش سفال‌گران و هنرمندان ایران بیشتر آشنا شوند و از تجارب و تخصص آنها بهره ببرند.

وی گفت: سفالگران ایران اقتدار هنری، ظرفیت‌ها و قابلیت‌های صنعت سفال ایران را در جشنواره صنایع‌دستی ازبکستان به نمایش گذاشتند و در حاشیه این رویداد، نمایشگاه اختصاصی و نشست های تخصصی برگزار کردند.

جلالی با اشاره به حضور سعد القدومی رییس شورای جهانی صنایع دستی در نشست ازبکستان گفت: در آستانه تشکیل اجلاس شورای جهانی هستیم، همچنین دوره ریاست منطقه ای ازبکستان رو به پایان است آنها ابتکار عمل داشتند و در این نشست گزارش عملکرد فعالیت چهارساله خود را ارایه کرده اند، به زودی ( سال آینده میلادی) ریاست جدید منطقه تعیین خواهد شد.

معاون صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی به فضای تبلیغاتی و عمومی تاشکند و خوقند اشاره کرد و گفت: همه دولت‌مردان، شهرداران فرمانداران و هنرمندان حتی آموزش و پرورش ازبکستان در این نشست مشارکت فعال دارند، در واقع شهر کاملا در تسخیر صنایع دستی است و گفت و گوها و تعامل‌های دو یا چندجانبه در حاشیه این نشست در حال انجام است.پ

 

انتهای خبر/