آزادمردی، عزت، صبر و مقاومت شاخصه آزادگان سرافراز و نسخه درمان‌گر جامعه ما در شرایط کنونی

نماینده ولی‌فقیه در سیستان و بلوچستان گفت: آزادمردی، عزت، صبر و مقاومت شاخصه آزادگان سرافراز و رزمندگان دوران دفاع مقدس و نسخه درمانگر جامعه ما در شرایط کنونی است.

به گزارش پایگاه خبری سکایی نیوز _ آیت‌الله مصطفی محامی نماینده ولی‌فقیه در سیستان و بلوچستان در خطبه‌های نمازجمعه این هفته زاهدان گفت: یکی از راه‌های تحصیل تقوای الهی تلاش برای افزایش جمعیت و تربیت نسلی تلاشگر، مومن، متعهد، با عاطفه و با اخلاق است.

امام جمعه زاهدان با قرائت و شرح فرازی از دعای۲۵ امام سجاد(ع) در صحیفه سجادیه به بیان نکاتی پیرامون سودمندی دوجانبه فرزندان برای پدر و مادر و پدر و مادر برای فرزندان پرداخت.

آیت‌الله محامی بیان داشت: خواست اسلام تلاش برای فرزندان بیشتر با تربیت درست جهت سودمندی در خانواده و جامعه است چرا که در حال حاضر نیز یک آسیب برای کشور ما خطر کاهش جمعیت و پیری جمعیت است.

نماینده ولی‌فقیه در سیستان و بلوچستان در بخش دیگری از خطبه‌های نمازجمعه این هفته زاهدان گفت : یکی از راه‌های تحصیل تقوای الهی تلاشش برای تقویت ایمان، حریت و عزت است که ثمره آن عبودیت، صبر و مقاومت می‌باشد.

امام جمعه زاهدان با اشاره به سالروز بازگشت آزادگان به میهن اسلامی عنوان کرد: آزادگان سرافراز سال ها در اسارتگاه‌ها مقاومت کردند و در هفته گذشته طی جلسه‌ای با جمعی از این عزیزان نکته‌ای عنوان کردم آن هم اینکه چه چیزی سبب شد تا بتوانند در چنگال رژیم بعث با همه شکنجه‌‌ها ایستادگی و مقاومت کنند.

وی ادامه داد: هر یک از این آزادگان سرافراز شیعه و اهل سنت به بیان خاطرات خود پرداختند از جمله اینکه به یک بسیجی اهل سنت استان در دوران اسارت فشار آورده بودند که به امام خمینی(ره) توهین کن و او این کار را نکرده بود و با شکنجه‌های بسیاری روبرو شد اما مقاومت کرد و بنده نیز عنوان کردم این جمع نماد وحدت ملی و اسلامی است که همه اقوام و مذاهب پای کار میهن اسلامی ایستاده اند و با وجود شکنجه سخت حاضر نمی‌شوند توهین به رهبر خود را به زبان بیاورند.

آیت‌الله محامی عنوان داشت: ایمان، حریت و آزادمردی و نیز عزت و شخصیت آن‌ها باعث شده روحیه مقاومت در آن‌ها ایجاد و اجازه نمی‌دهد سر در برابر ظلم خم کنند و شکست‌ناپذیر می‌شوند.

وی ادامه داد: حریت و عزت کلید واژه‌های امام حسین‌(ع) در جریان عاشوراست و اگر انسان آزاد باشد از قید و بند دنیا رها خواهد شود و آیا یک آزادمرد پیدا نمی‌شود که قید بند دنیا را رها کند که چنین انسانی در برابر هیچ چیز سر فرود نمی‌آورد و فقط در برابر خداوند متعال بندگی خواهد کرد.

آیت‌الله محامی خاطرنشان کرد: حریت و عزت به انسان شخصیت می‌دهد و مقاومت می‌کند ولو اینکه همه اطرافیانش شهید شوند و در زیارت ناحیه مقدسه می‌خوانیم که ملائکه الهی از صبر امام حسین(ع) به تعجب افتادند.

وی گفت: آزاد مردی انسان را به عزت، صبر و مقاومت می رساند و آزادگان سرافراز و رزمندگان ما از چنین شاخصه‌هایی برخوردار بودند و این نسخه درمانگرو شفابخش جامعه ماست و اگر می خواهیم موفق شده و به آرمان‌های انقلاب برسیم باید این روحیه را در خود تقویت کنیم.

امام جمعه زاهدان به حمله تروریستی در حرم شاه‌چراغ عنوان کرد: این واقعه از چند منظر قابل توجه است ابتدا اینکه باید توجه داشته باشیم دشمن دست از دشمنی بر نمی‌دارد و در این جهت همه نیروهای امنیتی و مردم باید هوشیار باشند و اینکه نیروهای امنیتی یا خادمان حرم به دفاع می‌پردازند جای تقدیر و تشکر دارد و همین ایمان و آزادگی سبب جانفشانی است که فردی با دست خالی تروریست مسلح را دستگیر می کند که باز جای تقدیر و تشکر دارد.

نماینده ولی‌فقیه در سیستان و بلوچستان اضافه کرد: دشمن همواره به دنبال التهاب‌آفرینی و خدشه وارد کردن به امنیت است از این جهت که امنیت پیش نیاز همه پیشرفت‌هاست و دشمن امنیت ما را نشانه گرفته و ما در سیستان و بلوچستان باید هواس خود را جمع کنیم چرا که گاهی تندروی ها از اطراف قضایا مانع فروکش کردن التهابات و ترمیم آن است و یا حتی بر اثر مطامع شخصی یا منافع دشمنان بیرونی به دنبال تشدید التهابات هستند که مردم و مسئولان باید در این جهت هوشیار باشند.

امام جمعه زاهدان تاکید کرد: اگر ناامنی در استان ایجاد شود دود آن در چشم مردم استان خواهد رفت چرا که دیگر کسی حاضر به سرمایه‌گذاری در استان نیست و پروژه های عمرانی متوقف و حرکت رشد استان کند و به محرومیت تاریخی استان افزوده می‌شود و مردمردم ضرر می‌کنند.

وی گفت: باید هواسمان باشد به اسم دفاع از حقوق مردم و به اسم طرفداری از یک قوم یا قبیله‌ای از مردم التهاب ایجاد نشود که در این صورت مردم متضرر خواهند شد.

وی با اشاره به دیدار جمعی از فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با مقام معظم رهبری در روز گذشته اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب تحلیل جامعی از نقش ویژه سپاه پاسداران در دفاع از انقلاب اسلامی، حضور پر افتخار در دوران دفاع مقدس، دوران سازندگی، محرومیت زدایی و رسیدگی و کمک به مردم در حوادث و نیز حفظ امنیت ارائه نمودند.

امام جمعه زاهدان ادامه داد: در ادامه مقام معظم رهبری به بیان چند توصیه پرداختند از جمله قدردانستن دستاوردهای انقلاب بدون اینکه مغرور شویم چرا که ایشان با نگاه نافذ و چشمان بینا اوضاع و مسائل اجتماع را رصد و هشدار می‌دهند از این جهت که گاهی ما دچار آسیب می‌شویم و هنگام مواجهه با نقایص از کارهای انجام شده غافل می‌شویم و یا هنگام مواجهه با دستاوردها مغرور شده و راه نرفته را نمی‌بینیم و برای همین است که ایشان عنوان کردند نباید مغرور یا ناامید شویم چرا که در این شیب تند بخش زیادی از مسیر را گذرانده‌ و نزدیک قله هستیم و جای مایوس شدن و احساس خستگی نیست و مسئولان باید با تلاش شبانه روزی این مسیر را دنبال کنند.

نماینده ولی‌فقیه در سیستان و بلوچستان گفت: مقام معظم رهبری هشدار می‌دهند که باید خود را حفظ کرده و تقوا را رعایت کنید و اگر می‌خواهید پاسدار انقلاب اسلامی باشید باید ابتدا پاسدار خود بوده و با تهذیب نفس خود را از شهوات حفظ کنید.

آیت‌الله محامی گفت: مردم ما در سیستان و بلوچستان اهمیت این فرمایشات مقام معظم رهبری را به خوبی حس می‌کنند چه از نقش آفرینی سپاه در حوزه تامین امنیت و محرومیت زدایی و چه توصیه‌های ایشان در راستای حفظ وحدت که امیدواریم توفیق داشته باشیم تا در این مسیر روشن گام برداریم.

امام جمعه زاهدان اذعان داشت: اواخر هفته آینده به یاد شهیدان رجایی و باهنر تحت عنوان هفته دولت نامگذاری شده است که چنین چیزی الهام بخش و مسئولیت آفرین است و مسئولان باید راه همان شهدای متواضع، مردمی‌، تلاشگر، و جهادی را دنبال کنند و هفته دولت را نیز به اصحاب دولت و قوه مجریه تبریک عرض نموده و از تلاش‌های آن‌ها تشکر می‌کنیم.

نماینده ولی‌فقیه در سیستان و بلوچستان گفت: روز پنجشنبه نوزدهم مردادماه به اتفاق اعضای شورای راهبردی استان جلسه‌ای با ریاست محترم جمهور داشتیم که مصوبات خوبی به همراه داشت و طبق خبرهای واصله در طول این هفته چندین جلسه سنگین توسط رئیس جمهور و هیئت دولت جهت پیگیری مصوبات برگزار شده که گزارش مختصری از استاندار دریافت کرده‌ام و در ادامه نیز با دفتر ریاست جمهوری تماس داشته و از اقدامات صورت گرفته تشکر کردم که هر یک از اقدامات انجام شده به تدریج توسط پایگاه اطلاع رسانی دفتر ریاست جمهوری اطلاع‌رسانی خواهد شد اما یکی از اقدامات رسانه‌ای شده تفویض برخی اختیارات ریاست جمهوری و هیئت وزیران به استاندار بود که جای قدردانی و تشکر دارد و امیدواریم سایر مصوبات نیز با سرعت انجام شود.

وی با اشاره به روز جهانی مساجد بیان داشت: مساجد در محلات پایگاه فرهنگی و مشعل نورانی هدایت هستند و باید ملجأ، پناهگاه و پاسخگوی نیازهای فرهنگی، اجتماعی و سیاسی مردم و محور وحدت و مقاومت باشند و مسئولان مربوطه نیز در رسیدگی به مساجد و احیای آن تقسیم کار کنند و افرادی که به دنبال ارائه خدمت به مردم هستند نیز سعی کنند کار را با محوریت مسجد پیش ببرند.