۲ کتاب با محوریت تربیت حسینی کودکان از نشر راه‌یار تجدید چاپ شد

2 کتاب «پرچمدار کوچک من»، خاطرات و تجربه‌های خلاقانه مادران برای تربیت حسینی کودکان و «کشتی نجات» بسته داستان بازی‌های محرمی، از سوی انتشارات «راه یار» تجدید چاپ شد.

به گزارش پایگاه خبری سکایی نیوز – همزمان با فرارسیدن ماه محرم، دو کتاب «پرچمدار کوچک من»؛ خاطرات و تجربه‌های خلاقانه مادران برای تربیت حسینی کودکان و «کشتی نجات»؛ بسته داستان بازی‌های محرمی برای تربیت حسینی کودکان، از سوی انتشارات «راه یار» تجدیدچاپ شدند.

یکی از دغدغه‌های اصلی مادران در تربیت دینی و آشنایی بچه‌ها با اهل بیت(ع)، پاسخ دادن به پرسش‌های کودکانه ولی مهم فرزندان و همچنین چگونگی تعریف واقعه عاشورا، آشنایی با اهداف عاشورا و انس دادن آن‌ها با فضای عزاداری‌های دوماهه سراسری ا‌ست. این کتاب، در واقع، پاسخگو به پرسش‌هایی از همین دست است.

«پرچمدار کوچک من» تلاش‌هایی مادرانه را روایت می‌کند که در موقعیت‌های متفاوت، به دنبال یک هدف مشترک بوده‌اند: تعامل با کودک و پیوند دادن فرزندانشان به سیدالشهد (ع).

کتاب «پرچمدار کوچک من» با این پیش‌فرض که ماه محرم و صفر، بهترین فرصت برای تربیت دینی کودکان قبل از رسیدن به سن تکلیف هستند، به سراغ مادران جوان رفته و با ثبت تجربه‌های خلاقانه آنان در زمینه تربیت حسینی، روش‌های نو و جدیدی را از زبان مادران به خواننده معرفی می‌کند.

خواننده در این کتاب، در قالب ۶۰ خاطره، علاوه بر آشنایی با نحوه استفاده مادران از ابزار بازی و قصه در مواجهه با کودکان در موقعیت‌های مختلف، سبک زندگی انقلابی و عینی مادرانی را می‌بیند که از فعالیت‌های اجتماعی خودشان باز نمانده‌اند و اعتقاد قلبی به رشد مادر و کودک در کنار هم دارند. هر چند خاطرات این مادران بر محوریت ماه‌های محرم و صفر بنا شده، اما با نگاه غیر مناسبتی می‌توانیم این تجربیات را دستمایه‌ای برای پیشرفت و تحول در مبانی و روش‌های فرزندپروری دینی برای تمام سال بدانیم.

چاپ نهم این کتاب ۱۲۴ صفحه‌ای که تحقیق و مصاحبه‌های آن برعهده سمانه آتیه‌دوست، فاطمه فرخی‌فر، زینب غلام‌پور و مریم حلاج بوده و نگارش آن، توسط فریده الیاسی‌فرد صورت گرفته، با شمارگان ۱۰۰۰ نسخه و قیمت ۴۵ هزار تومان توسط انتشارات «راه یار» منتشر شده است.

کتاب داستان‎‌بازی «کشتی نجات» که در روزهای اخیر، چاپ چهارم آن عرضه شده، برای ارائه به مربیان و مادران طراحی شده و به‌طور ویژه متناسب با ایام محرم و صفر و البته همراه با قابلیت استفاده در سایر ایام آماده شده است و بازی‌ها و داستان‌هایی را ارائه می‌کند تا لحظات حضور مربی یا مادر را در کنار کودکان در مکان‌هایی مانند هیأت‌ها، مجموعه‌های فرهنگی-تربیتی، کلاس‌ها و… پُربار سازد.

علاوه بر این، کودکان را با برخی از مفاهیم بنیادی مرتبط با هدف قیام اباعبدالله(ع) آشنا می‌کند و به این منظور، در روندی ماجرایی، وقایعی از دل تاریخ و موقعیت‌هایی در دوران معاصر گزینش شده‌اند که به نحوی با واقعه عاشورا و ایام محرم و صفر پیوند دارند. روایت این وقایع در دنیایی داستان‌گونه، مخاطب کودک و نوجوان را وارد آن ماجرا می‌کند و سپس با بازی‌های حرکتی و هنری، هدف داستان و بازی را در ذهن و جان او ماندگار می‌کند.

این کتاب با طراحی ۱۲ بخش مجزا در قالب داستان‌بازی بر اساس وقایع تأثیرگرفته از عاشورا در جهان اسلام به ارتباط هر چه بیشتر کودکان و نوجوانان با مفهوم قیام امام حسین(ع) کمک می‌کند. در هر بخش، مربی بعد از آشنایی با اهداف و واقعه به تعریف داستان و اجرای بازی می‌پردازد.

در همه این بخش‌ها بازی مکمل ماجرای داستانی است و بچه‌ها با نقش گرفتن در متن واقعه وارد قصه می‌شوند. محتوای کتاب به نحوی است که باخلاقیت والدین و مربیان می‌تواند پاسخگوی نیاز نوجوانان تا سن ۱۶سالگی نیز باشد.

چاپ چهارم کتاب ۱۲۰ صفحه‌ای «کشتی نجات» نیز که ناهیدکریمی و نرگس کاهانی نویسندگی و مصطفی نادری‌پور، تصویرگری و زینب‌السادات حسینی طراحی بازی‌های آن را برعهده داشته‌اند، با شمارگان ۱۰۰۰ جلد و قیمت ۵۰ هزار تومان توسط انتشارات «راه یار» منتشر شده و علاقه‌مندان می‌توانند این کتاب‌ها را علاوه بر کتابفروشی‌ها، از سایت یا صفحات مجازی ناشر به نشانی raheyarpub.ir تهیه کنند.

پایان پیام/