سیستان طوفان گرد و خاک و سراوان بارندگی

رئیس اداره پیش بینی و مدیریت بحران وضع هوا سیستان و بلوچستان گفت: در پی فعالیت سامانه بارشی در جنوب استان، بارندگی در سراوان به ۱۵ میلی‌متر و سرعت وزش باد در زابل به ۱۰۱ کیلومتر در ساعت رسید.

به گزارش پایگاه خبری سکایی نیوز– علی ملاشاهی بیان  داشت: با اعلام بارش باران از هفت ایستگاه هواشناسی و باران سنجی امروز ۱۵ میلی‌متر در سراوان، ۱۶ میلی‌متر در کله گزان، ۱۲ میلی‌متر در شهرک سبحان و هفت میلی‌متر در مهرستان باران بارید.

وی افزود: وزش باد شدید با بیشینه ۱۰۱ کیلومتر بر ساعت امروز زابل را درنوردید و گردوغبار حاصل از آن شعاع دید افقی را در منطقه فرودگاهی به ۶۰۰ متر کاهش داد.

این مقام مسئول ادامه داد: در شهرستان زهک بیشینه سرعت باد به ۷۵ کیلومتر در ساعت رسید و دید افقی در ایستگاه هواشناسی تا ۱۲۰۰متر کاهش داد.

ملاشاهی بیان کرد: تا پایان هفته در بعد از ظهرها در ارتفاعات مرکزی و جنوبی استان، شرایط برای رشد ابر، رگبار پراکنده باران گاهی رعدوبرق و وزش تندباد لحظه ای فراهم بوده و تا سه‌شنبه، این ناپایداری‌ها از شدت بیشتری برخوردار است.

وی گفت: تا پایان هفته در شمال استان، وزش باد شدید و گردوخاک رخ خواهد داد، طی این مدت در مناطق مرکزی و جنوبی استان برخی ساعات وزش باد و افزایش غبار پیش بینی می شود و از جمعه در نیمه شمالی استان افزایش دما رخ خواهد داد.

رئیس اداره پیش بینی و مدیریت بحران وضع هوا سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: شهروندان در شمال استان از ترددهای جاده ای و تردد غیر ضروری بیماران تنفسی، افراد سالخورده و کودکان، در زمان غبار آلود شدن هوا خودداری کنند.

ملاشاهی افزود: همچنین در فعالیت های کوهنوردی احتیاط شود و از اسکان در حاشیه مسیل ها و رودخانه های فصلی و چرای دام در ارتفاعات و حاشیه مسیل ها در زمان بارندگی خودداری شود.