کمین یک بیماری مرگبار دیگر پشت مرزهای ایران؛

شیوع مسری‌ترین بیماری تنفسی به مرحله هشدار رسید

سرپرست مرکز بهداشت شهرستان ایرانشهر گفت: شهروندان ایرانشهری هشدارهای پیشگیری از شیوع بیماری سرخک را جدی بگیرند.

به گزارش پایگاه خبری سکایی نیوز به نقل از پهره؛ مردمان سیستان‌وبلوچستان به ویژه ساکنان مناطق مرزی نباید به بیماری سرخک بی‌توجه باشند.

در حقیقت سرخک بیماری بوده که نه‌تنها در کمین کودکان است؛ بلکه در کمین بزرگسالان هم نشسته و یکی از مسری‌ترین بیماری‌های تنفسی به شمار می‌رود.

در واقع سرخک یک بیماری ویروسی تنفسی است و عامل مولد آن ویروسی حاوی RNA می‌باشد که در ساختار آن حدود ۶ پروتئین دارد و در راستای مبارزه با آن شعار پیشگیری بهتر از درمان است، برگ برنده جلوگیری از این بیماری به‌شدت مسری است.

شهروندان سیستان و بلوچستانی باید بدانند که واکسن تنها راه پیشگیری از این بیماری است و هر فردی که واکسن تزریق کند در برابر این بیماری ایمن می‌شود و یا حداقل به‌صورت ضعیف به آن مبتلا می‌شود.

در حقیقت برای جلوگیری از سرخک در کودکتان، پزشک معمولاً اولین دوز واکسن را بین ۱۲ تا ۱۵ ماهگی به او تزریق می‌کند و دوز دوم واکسن به طور معمول بین ۴ تا ۶ سالگی برای فرزندتان تجویز می‌شود.

هشدار سرپرست مرکز بهداشت شهرستان ایرانشهر درباره شیوع سرخک
در این راستا میثاق دست‌پاک در گفتگو با خبرنگار ما با اشاره به فراخوان واکسیناسیون کودکان ایرانی و مهاجر زیر ۵ سال، بیان کرد: راه انتقال ویروس سرخک از طریق تنفس و قطرک‌های تنفسی است و مسری‌ترین عامل عفونی شناخته شده است.

وی افزود: واکسن سرخک در کشور ما در قالب واکسن سه‌گانه MMR که واکسن ترکیبی علیه بیماری‌های سرخک، سرخجه و اوریون است، استفاده می‌شود.

این مسئول تصریح کرد: این واکسن در دو نوبت در سن ۱۲ و ۱۸ ماهگی به کودکان تزریق می‌شود.

وی اضافه کرد: در صورت داشتن علائم بیماری سرخک، بلافاصله به نزدیک‌ترین مرکز خدمات جامع سلامت مراجعه کنند.

دست‌پاک عنوان کرد: لازم است باهدف پیشگیری از شیوع این بیماری در سطح استان و کشور تمام کودکانی که تاکنون واکسن سرخک دریافت نکرده‌اند نسبت به دریافت واکسن اقدام کنند.

انتهای خبر/