رئیس‌جمهور: دولت از نظام خانواده‌ در برابر آسیب‌های اجتماعی حمایت می‌کند

رئیس‌جمهور تأکید کرد: دولت در سند تحول به موضوعات مهمی همچون افزایش نقش خانواده در اجتماع، نگاه تحولی در قوانین و آیین‌نامه‌ها در حوزه خانواده، حمایت از اعضای خانواده در برابر آسیب‌های اجتماعی به‌ویژه کودکان و زنان و ... توجه ویژه و نظام‌مند دارد.

به گزارش پایگاه خبری سکایی نیوز – آیت الله سید ابراهیم رئیسی در پیامی به نخستین رویداد ملی خانواده و فرهنگ عامه که از سوی انسیه خزعلی معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور قرائت شد، نوشت: خانواده، رکن اساسی و زیربنای هر جامعه و نقطه آغازین زندگی اجتماعی انسان است. تحکیم این بنای مقدس، براساس ارزش‌های مسلم اسلامی، ‌ چشم‌اندازهای روشنی را در افق پیشرفت اجتماع ترسیم خواهد کرد.

رئیس‌جمهور افزود: دین مبین اسلام به‌عنوان مکتبی انسان‌ساز که زوایای فردی و اجتماعی بشر را در بر می‌گیرد، ‌ نگاه ویژه‌ای به این نهاد اجتماعی دارد. از نگاه اسلام عزیز ما، ‌خانواده یکی از نهادهای زیربنایی بنیاد هستی و از ساختارهای اصلی جامعه است و جامعه مطلوب در سایه «خانواده مطلوب» شکل می‌گیرد.

آیت الله رئیسی تاکید کرد: برخلاف جهان غرب که امروزه با بحران فروپاشی خانواده مواجه است، در نگاه دینی هیچ بنایی مقدس‌تر و محبوب‌تر از بنای خانواده نیست؛ ‌ خانواده‌ای که با مهر و مودت و فداکاری و گذشت عجین گشته و تبلور دگرخواهی در پرتو خداخواهی را در جامعه نهادینه می‌سازد.

وی ادامه داد: اوج این نگاه در کلام رهبر معظم انقلاب اسلامی «مدظله‌العالی» تجلی دارد که با نگاه تمدن‌گرای اسلامی، ‌الگوی فطری و قرآنی را برای جامعه ترسیم می‌کنند و آن را خاستگاه نسل مؤمن، صالح و عفیف و رکن رکین پیشرفت می‌دانند.

رئیس‌جمهور اضافه کرد: اکنون، برای حفظ این سنگر و حراست از پایداری و استحکام آن، ‌ همه آحاد و گروه‌های مردمی و نهادها و سازمان‌های دولتی وظیفه دارند نقش خود را در بالندگی و نشاط جامعه عهده‌دار شوند و برای ارتقای جایگاه آن و برنامه‌ریزی برای نیازهای گوناگون مادی و معنوی آن تلاش کنند. یقین داریم که رفتارها، باورها و اعتقادات با محوریت خانواده نقش برجسته‌ای در ترویج سبک زندگی ایرانی-اسلامی دارد و امروز یکی از دغدغه‌های مهم، باید موضوع ترکیب جمعیتی و صیانت از ارزش‌های ایرانی-اسلامی خانواده باشد.

آیت الله رئیسی افزود: از این رو اهتمام و اراده دولت برای اعمال سیاست‌های حمایتی در حوزه‌های مختلف در راستای استحکام و ترفیع نهاد خانواده است و در سند تحول دولت نسبت به موضوعات مهمی همچون افزایش نقش خانواده در اجتماع، نگاه تحولی در قوانین و آیین‌نامه‌ها در حوزه خانواده، حمایت از اعضای خانواده در برابر آسیب‌های اجتماعی به‌ویژه کودکان و زنان و … تلاش مستمر و نظام‌مند دارد.

رئیس‌جمهور با گرامیداشت این روز خجسته و تبریک به همه زنان و مردان شایسته کشورمان، ابراز امیدواری کرد که با تقویت و تحکیم بیش از پیش حریم و ارزش‌های خانواده، شاهد نشاط و پویایی روزافزون در خانواده‌های ایرانی باشیم.