تبادلات بین المللی از سیستان و بلوچستان نیازمند برنامه‌ریزی دقیق است

استاندار سیستان و بلوچستان گفت: صادرات و واردات کالا و همچنین ورود استان به عرصه تبادلات بین‌المللی نیازمند برنامه ریزی دقیق است و عدم پایداری در صادرات باعث کاهش اعتماد تجار خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری سکایی نیوز– محمد کرمی شامگاه یکشنبه در جلسه شورای هماهنگی بانک‌های استان با اشاره به برگزاری جلسات مختلف با سفرای ایران در کشورهای مختلف بیان کرد : نیازسنجی کشورهای هدف و ظرفیت های استان در حوزه‌ مبادلات اقتصادی و بررسی طرح‌ها و برنامه‌های لازم برای توسعه اقتصادی و تجاری استان در حال پیگیری است.

وی با اشاره به واردات۶۰ میلیارد دلاری کشور پاکستان اذعان کرد: سهم استان سیستان و بلوچستان به عنوان همسایه این کشور کمتر از یک میلیارد دلار می‌باشد.

استاندار سیستان و بلوچستان با اشاره به راه‌اندازی بازاچه‌های مشترک تجاری با کشورهای مختلف بیان کرد: می‌توان فرآوری محصولات مختلف معدنی، کشاورزی، خشکبار و آجیل را در استان انجام و سپس صادر شود.

وی با اشاره به تبادلات تجاری با کشورهای مختلف اذعان کرد: حمل و نقل یک صنعت دارای گردش مالی بالا است.

کرمی با تاکید بر پتانسیل حوزه تجارت در زمینه محصولات کشاورزی تصریح کرد: کاشت ۵۰۰ هکتار نخل خرمای مرغوب، ایجاد ۶۰۰ هزار هکتاری باغات موز در زرآباد و مرکز تحقیقات جهاد کشاورزی بمپور از جمله ظرفیت‌های فعال بخش کشاورزی استان است که باید به سرعت ظرفیت‌های مختلف  فعال و با برنامه‌ریزی در این بخش  به سوی خودکفایی در تولیدات محصولات کشاورزی و صادرات آن حرکت کنیم.

استاندار سیستان و بلوچستان با اشاره به ظرفیت سواحل مکران بیان کرد: بندر چابهار با اقیانوس ها ارتباط دارد و یک ظرفیت بی‌نظیر است.

رئیس شورای برنامه ریزی و توسعه استان بیان داشت: ایجاد صنایع تبدیلی و فرآوری مواد معدنی یکی از عوامل توسعه اقتصادی می‌باشد، البته توسعه معادن باید با دقت و بدون فرسایش خاک باشد.

وی در ادامه به اقدامات صورت گرفته در زمینه طراحی شهر ساحلی، اقتصاد دریا پایه، شیلات، دامداری، شرکت های دانش بنیان و اقتصاد مبتنی بر مردم اشاره کرد.

استاندار با تاکید بر اینکه شرکت‌ تعاونی‌های دانش بنیان برای برقراری عدالت در حوزه توسعه اقتصادی است، اذعان کرد: ایجاد اشتغال با ظرفیت پنل‌های خورشیدی هم در زمینه توانمندسازی اقتصادی و افزایش تولید برق است.

کرمی با اشاره به اهمیت فراهم کردن زیرساختها بیان داشت: در بخش  مسکن واگذاری زمین ها برای ساخت مسکن، طراحی شهرهای گردشگری، افزایش خانه باغ ها و در بخش جاده‌ای افزایش بخش ریلی، افزایش گارگاه‌های وابسته به خطوط ریلی، تعداد کشنده‌ها، آسفالت جاده‌ها و افزایش تعداد پروازها پیگیری شده است.

انتهای خبر/