سیستان و بلوچستان جزو استان‌های کمتر توسعه یافته است

نماینده ولی‌فقیه در سیستان و بلوچستان گفت: سیستان و بلوچستان ظرفیت‌های بسیار بالایی دارد و می‌توانست از استان‌های پیشتاز در توسعه باشد اما متاسفانه در شرایط کنونی جز استان‌های کمتر توسعه یافته است.

به گزارش پایگاه خبری سکایی نیوز – آیت‌الله مصطفی محامی امشب در نشست‌ سرمایه‌گذاری در استان که در محل استانداری برگزار شد ، بیان کرد : سیستان و بلوچستان ظرفیت‌های بسیار بالایی دارد و می‌توانست از استان‌های پیشتاز در توسعه باشد اما متاسفانه در شرایط کنونی جز استان‌های کمتر توسعه یافته است.

امام جمعه زاهدان افزود: فرهنگ یکی از عرصه‌هایی است که در سیستان و بلوچستان کمتر توسعه پیدا کرده و از طرفی زیربنای توسعه در بسیاری از عرصه‌هاست و اگر در عرصه فرهنگی توسعه حاصل می‌شد در بسیاری عرصه‌های دیگر نیز این رشد و توسعه حاصل شده بود و متقابلا توسعه در سایر عرصه‌ها عامل توسعه در حوزه فرهنگ است.

آیت‌الله محامی بیان داشت: یک جهت در عدم توسعه فرهنگی این است که مردم‌ روحیه کار جمعی و استقبال از سرمایه‌گذارانی که برای کار وارد استان می‌شوند را ندارند.

وی ادامه داد: طبیعتا راه‌های پیشرفت در هر استان مورد ارزیابی قرار می گیرد و یک راه آن دعوت از سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی است در حالی که در سیستان و بلوچستان حتی سرمایه‌گذاران بومی هم حاضر به سرمایه‌گذاری در داخل استان خود نیستند که این یک توسعه نیافتگی فرهنگی و سرچشمه و منشا بسیاری از عقب ماندگی‌های دیگر می‌شود.

نماینده ولی‌فقیه در سیستان و بلوچستان تصریح کرد: واقعیت این است که ما میراث دار یک سیستم بروکراسی، اداری و کاغذی سنگین، نفس‌گیر و گاهی کشنده هستیم و با وجود چنین مشکلاتی برای پیشرفت استان چه باید کرد.

وی گفت: اگر مقررات را پشت پا بگذاریم نشدنی و باعث هرج و مرج می شود و اگر به بروکراسی تن بدهیم وضعیت همین خواهد بود و در صورت ادامه این وضعیت فرهنگی در روی همان پاشنه خواهد چرخید و شاهد پیشرفتی نخواهیم بود.

آیت‌الله محامی خاطرنشان کرد: همه باید برای به مشارکت طلبیدن تمام توان ها جهت سرمایه گذاری در استان همت کنیم و در این جهت طرحی نو در اندازیم و برای کسب موفقیت در این عرصه لازمه کار این است که زمینه سرمایه گذاری را فراهم کنیم.

وی افزود: تقاضای بنده این است که تمام مسئولان در دستگاه های مختلف اجرایی، نظارتی، قضایی و… به این نکته توجه داشته و طبعا باید با یک عقل جمعی و نگاهی که در استان حاکم است با همکاری و همیاری کار را دنبال کنند.

امام جمعه زاهدان اظهار داشت: در دستگاه‌های نظارتی و بازرسی برخی موارد را خلاف قانون می‌دانستند اما عنوان کردیم که در شرایط کنونی و برای رفع نیاز استان ناچار به انجام هستیم از این جهت که قانون سال‌ها قبل وضع شده و اصلاح آن زمان‌بر است باید در قالب شورای برنامه‌ریزی و با عقل جمعی در چنین مواردی تصمیم گیری و اقدام شود و همزمان اصلاح قانون را نیز دنبال کنیم و اگر همدلی وجود داشته باشد کار انجام خواهد شد.

آیت‌الله محامی گفت: در سفر رئیس جمهور تاکید کردم که ما در سیستان و بلوچستان نیازمند استانداری‌ هستیم که مورد اعتماد شما باشد و بتواند در صحنه تصمیم گیری و اقدام کند و حرف او حرف شما و هیئت دولت باشد.

انتهای خبر/