وحیدی: اربعین حرکت بزرگ فرهنگی، اجتماعی و سیاسی است

وزیر کشور در دیدار مشاور وزیر کشور عراق، مراسم اربعین را نه تنها بزرگترین حرکت انسانی که سالانه اتفاق می‌افتد، بلکه یک حرکت فرهنگی، اجتماعی و سیاسی بزرگ دانست.

به گزارش پایگاه خبری سکایی نیوز– احمد وحیدی این مطلب را روز چهارشنبه در دیدار مهدی علی هادی الفکیکی مشاور وزیر کشور عراق و هیات همراه وی، گفت: ملت و دولت عراق هم میزبانان عزیزی هستند که در این سال ها به خوبی میزبانی خود را در برگزاری آئین اربعین حسینی ادا کرده اند.

وزیر کشور اضافه کرد: به دولت و ملت عراق برای فراهم کردن زمینه زیارت اربعین تبریک می‌گویم که نشان از رشد و قدرت ملت و دولت عراق است؛ چون می توانند چنین حرکت عظیمی را محقق و امنیت آن را تامین سازند.

وحیدی با قدردانی از ملت بزرگ عراق و دولتمردان، نیروهای مسلح و امنیتی این کشور، اظهار کرد: امروز روابط ایران و عراق هم در سطح ملت و هم در سطح دولت‌ها در اوج خود قرار دارد که شاید چنین رابطه ای بین دو کشور بی سابقه باشد.

وزیر کشور با تاکید بر اینکه در نشست‌های اربعین، دغدغه مسئولان ایرانی و عراقی فراهم ساختن سفری روان و آسان برای زائران امام حسین(ع) است، یادآور شد: این کار حد و مرزی نمی‌شناسد و ارزش این خدمت بزرگ در این است که فراتر از نژادها و حتی مذاهب است.

وحیدی گفت: آغوش باز دولت و ملت عراق برای پذیرش زائران اربعین حسینی(ع) از همه ملل، نشان از سعه صدر این دولت و ملت دارد.

وی با بیان اینکه فراهم ساختن زیر ساخت‌های لازم برای زائران اربعین، هم مسئولیت و هم افتخار است، افزود: امیدوارم نشست قرارگاه مشترک مرکزی اربعین به نتایج خوبی دست یابد.

وزیر کشور ایران با اشاره به توافقهای سال گذشته با طرف عراقی که برای تسهیل سفر زایران کمک کننده بود، یادآور شد: بازشدن مرزهای جدید، تمدید اعتبار گذرنامه ها و تمهیدات لازم برای عبور اتباع خارجی که از ایران عبور می کردند، بخشی از این اقدامات بود و ان شاءالله در اربعین امسال، شرایط بهتری را نسبت به گذشته شاهد باشیم.

وحیدی در این دیدار از طرف عراقی خواست نسبت به افزایش سرعت عبور از گذرگاه های مرزی، حمل و نقل در داخل عراق و حل مشکلات استقرار زایران در عراق اهتمام بیشتری داشته باشند تا با همکاری دو طرف، شرایط سفری ایمن، امن و آسان برای زوار اباعبدالله الحسین(ع) فراهم شود.

تلاش دشمن برای ایجاد اختلاف قومی-قبیله‌ای در اربعین

هادی علی الفکیکی هم در این دیدار با تشکر از فراهم شدن فرصت دیدار با وزیر کشور ایران، اظهار کرد: در سال گذشته با همکاری ستاد مرکزی اربعین ایران توانستیم اقدامات خوبی را برای خدمت رسانی به زایران امام حسین(ع) انجام دهیم.

مشاور وزیر کشور عراق افزود: در سال گذشته برخی از گذرگاه های عراق، زیرساخت های مناسب را نداشت و گنجایش آن به قدری نبود که خدمات لازم را ارائه دهد اما با همکاری و هماهنگی دو جانبه، این مشکلات تا حدی برطرف شد.

الفکیکی با بیان اینکه در چند سال گذشته شاهد مشکل جدی امنیتی برای زائران نبوده ایم، ادامه داد: همواره در ایام اربعین، رسانه‌های معاند تلاش مضاعفی دارند تا علیه هر دو کشور، اختلافات قومی و قبیله ای را تهییج کنند.

مشاور وزیر کشور عراق اضافه کرد: خوشبختانه با آگاهی مردم، دشمنان در این راه موفقیتی نداشته اند و توانسته ایم به خوبی این مراسم را برگزار کنیم.

وی با اشاره به اینکه مواکب ایرانی و عراقی در کنار هم در خدمت زوار امام حسین(ع) هستند، یادآور شد: هر کسی که از بیرون، به این حرکت عظیم نگاه می‌کند، شگفت زده می‌شود که این حجم از زایر در تردد هستند و امکانات آنها تامین می‌شود.

در پایان این دیدار هم هدایایی از عتبات مقدسه کربلا و نجف به وزیر کشور ایران اهدا شد.

نشست قرارگاه مرکزی اربعین حسینی صبح چهارشنبه به ریاست سید مجید میراحمدی معاون امنیتی-انتظامی وزارت کشور و طرف عراقی و هیات همراه با محوریت سند ۲۱ ماده توافق اربعین در سالن پیامبر اعظم وزارت کشور برگزار شد.

انتهای خبر/