کاهش سریع درصد سلامت باتری آیفون ۱۴؛ آیا باید نگران بود؟

اگر شما هم یک گوشی آیفون 14 دارید و نسبت به افت سلامت باتری آن نگران هستید، این نوشتار می‌تواند به بخش بزرگی از سؤال های شما پاسخ بدهد. در ادامه به شما می گوییم افت سلامت باتری آیفون 14 عادی است یا نه.

به گزارش پایگاه خبری سکایی نیوز – گوشی‌های سری آیفون ۱۴ چندان قدیمی نیستند و کمتر از یک سال از عرضه آنها می‌گذرد. با این حال بسیاری از کاربران نسبت به افت سلامت باتری آن ناراضی هستند یا برخی افراد در خرید آیفون ۱۴ دست دوم که سلامت باتری آن به زیر ۹۵ درصد رسیده تردید دارند. اما آیا باتری گوشی‌های آیفون ۱۴ پرو مشکل دارد؟

ماجرای کاهش درصد هلث باتری آیفون ۱۴

ماه قبل Sam Kohl از رسانه AppleTrack در توییتر خبر از افت چشمگیر درصد سلامت باتری گوشی iPhone 14 Pro خود داد. وی با انتشار یک اسکرین شات از سلامت باتری گوشی خود، نسبت به افت آن به ۹۰ درصد زیر یک سال، ابراز تعجب کرده بود.

Battery-Health-tweet.jpg

هم زمان کاربران بیشتری نسبت به افت درصد سلامت باتری آیفون ۱۴ خود به حدود ۹۰ درصد یا حتی زیر ۹۰ درصد ابراز نگرانی کردند. این موضوع از آنجایی تعجب برانگیز شده بود که کمتر از یک سال از عرضه آیفون سری ۱۴ می‌گذرد و بسیاری از این خریداران تنها چند ماه از گوشی خود استفاده کرده بودند. برای نمونه Joanna Stern از روزنامه وال استریت ژورنال نشان داد درصد سلامت باتری گوشی آیفون ۱۴ پرو وی که همین سپتامبر سال گذشته آن را خریده بود، به ۸۸ درصد رسیده است.

جالب اینکه ستون نویس وال استریت ژورنال به اپل استور مراجعه می‌کند اما به وی می گویند که افت درصد سلامت باتری آیفون ۱۴ برای شخصی با استفاده زیاد عادی است. وی پس از نصب یک برنامه، متوجه می‌شود که باتری گوشی آیفون ۱۴ پرو خود را ۴۵۱ بار شارژ کرده است یا دست کم تعداد چرخه‌های شارژ باتری آن ۴۵۱ بار نمایش داده می‌شود.

در حالی که ممکن است چنین کاربرانی به استفاده از شارژ سریع، روشنایی زیاد صفحه نمایش یا گرم شدن گوشی مشکوک شوند و افت چشمگیر سلامت باتری را به آنها نسبت دهند، اپل می‌گوید همه چیز نرمال است.

بر اساس وب سایت اپل، باتری گوشی‌های آیفون قادر است پس از ۵۰۰ بار چرخه کامل شارژ، تا ۸۰ درصد ظرفیت اولیه خود را حفظ کند. بنابراین می‌توان افت درصد سلامت باتری آیفون ۱۴ به حدود ۹۰ درصد یا حتی کمتر از آن را عادی دانست. بدیهی است افرادی که زیاد از گوشی آیفون خود استفاده می‌کنند و زود به زود آن را به شارژ می‌زنند، با سرعت بیشتری درصد سلامت باتری آیفون را پایین می‌آورند.

به این ترتیب هرچه که درصد سلامت باتری گوشی‌های آیفون ۱۴ پایین‌تر باشد، بیانگر استفاده بیشتر خریدار از آن یا عادت‌های نادرست در شارژ و استفاده از گوشی است.

باور کلی بر این است که استفاده از باتری گوشی تا آخرین درصد آن یا شارژ کردن باتری شب تا صبح، موجب کاهش توانایی آن در نگه داری شارژ و سرعت گرفتن استهلاک طبیعی باتری می‌شود. بنابراین بهتر است سعی کنید همواره شارژ باتری گوشی خود را در بازه ۲۰ تا ۹۰ درصد نگه دارید. البته اعداد یاد شده مبنای دقیقی ندارند و صرفاً بر اساس دانسته‌های فعلی ما هستند.

از آنجایی که گارانتی رسمی اپل و خدمات این کمپانی جایی در ایران ندارد، وارد این بحث نمی‌شویم.

انتهای پیام.