وزیر ارشاد خواستار موضع‌گیری آیسسکو در مقابله با توهین به قرآن شد

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با ارسال نامه ای به مدیرکل سازمان آموزشی علمی و فرهنگی جهان اسلام (آیسسکو) خواستار موضع‌گیری رسمی این سازمان در مقابله با هتک حرمت به قرآن شد.

به گزارش سکایی نیوز به نقل از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی محمدمهدی اسماعیلی امروز، دوشنبه دوم مرداد در نامه ای به سالم بن محمد المالک مدیرکل سازمان آموزشی علمی و فرهنگی جهان اسلام (آیسسکو) نوشت: عالی‌جناب اطلاع دارید که متأسفانه در کشور سوئد مجوز رسمی دولتی برای قرآن سوزی صادر شده است و این اتفاق بسیار ناروا در سایه حمایت دولت سوئد انجام گرفته و موجبات نارضایتی مسلمانان در سراسر جهان را فراهم آورده است. موضع گیری رسمی آیسسکو و به ویژه دبیرخانه اجلاس وزیران فرهنگ عضو آیسسکو می تواند به عنوان موضع رسمی، اعلان و نارضایتی و ناخشنودی را رسماً ابراز نماید.

وی افزود: با اطلاعی که از سوابق جناب عالی دارم، مطمئنم برای جلوگیری از اقدامات مشابه در کشورهای دیگر و به منظور آرامش کشورهای اسلامی از اقدام ارزشمند دریغ نخواهید فرمود. همچنین جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد میزبان اجلاس فوق العاده وزیران فرهنگ کشورهای اسلامی در مورد اتخاذ مواضع یکسان و هماهنگ در موضوع هتک حرمت به ساحت مقدس قرآن کریم باشد.

پلیس سوئد چهارشنبه گذشته در اقدامی تحریک آمیز بار دیگر مجوز آتش زدن قرآن کریم در مقابل سفارت عراق در استکهلم برای همان فردی که پیش‌تر مرتکب این عمل شنیع شده بود را صادر کرد. «سلون مومیکا» روز پنجشنبه بار دیگر در حرکتی موهن و اسلام ستیزانه، اقدام به پاره و لگد کردن این کتاب آسمانی و پرچم عراق در مقابل سفارت عراق در استکهلم کرد. روز جمعه نیز عضو گروه ملی‌گرای اسلام‌هراس و راست افراطی «دانسک پاتریوتر» (وطن‌پرست دانمارکی) در اقدامی شنیع یک نسخه از قرآن کریم را در مقابل سفارت عراق در کپنهاگ دانمارک سوزاندند.

آیسسکو (ISESCO) به عنوان یک سازمان علمی، فرهنگی و آموزشی به سازمان کنفرانس اسلامی وابسته است که از سال ۱۳۵۸ (۱۹۷۹میلادی) فعال است. مقر این سازمان که ۵۷ کشور اسلامی از جمله جمهوری اسلامی ایران در آن عضویت دارند، در شهر رباط قرار دارد. آیسسکو که به منظور هماهنگی، گسترش تعامل و همکاری های آموزشی، علمی و فرهنگی با الهام از اهداف و تعالیم اسلام میان کشورهای اسلامی فعالیت می کند. این سازمان همچنین دو دفتر منطقه ای در شارجه و تهران نیز دارد.

سازمان آیسسکو همچنین با ۱۱۴ سازمان تخصصی و موسسات وابسته به سازمان ملل، سازمان های بین المللی منطقه ای، سازمان های غیردولتی و موسسات دانشگاهی قرارداد همکاری منعقد کرده است. اتحادیه دانشگاه های جهان اسلام نیز زیر مجموعه این سازمان محسوب می شود.