قائم مقام وزیر فرهنگ: یک درصد هزینه شرکت‌های دولتی صرف فرهنگ و رسانه می‌شود

قائم مقام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: مطابق تبصره‌ای از قانون بودجه ۱۴۰۲، همه شرکت‌های دولتی موظفند یک درصد از هزینه‌های خود را در حوزه‌های فرهنگی، هنری، گردشگری، رسانه و غیره هزینه کنند که عددی قابل توجه است.

به گزارش پایگاه خبری سکایی نیوز- سید محمد هاشمی” عصر امروز (سه‌شنبه) در مراسم رونمایی از مستند اقتصادی- صنعتی “مرز باریک”، همچنین نماد و پوسترهای کارآفرینی در محل خانه هنرمندان ایران افزود: اقتصاد و هنر اگر به اصطلاح به یکدیگر پهلو داده و کمک کنند، می‌توانند مسائل خود را حل کنند و اقتصاد هنر وامگیر همین معنا است.

وی بیان داشت: اقتصاد و کارآفرینی چنانچه پشتوانه‌ای به اهمیت هنر داشته باشد، می‌تواند امور خود را به خوبی به پیش ببرد.

قائم مقام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به مسائل و مشکلات اقتصادی و تولید داخلی، خاطرنشان‌کرد: بخشی از مشکلات به کارآفرینان و صنعتگران برمی‌گردد، اما بخش عمده آن ناشی از ذهنیت‌های ما است.

وی تاکید کرد: باید فرهنگ و هنر، افکار و قلوب را به این سمت ببریم که استفاده از تولید داخلی چقدر می‌تواند در ارتقای اقتصادی و رشد و توسعه کشورمان موثر باشد.

هاشمی، اقدامات دولت سیزدهم در راستای حمایت از اقتصاد هنر را کم نظیر توصیف کرد و گفت: در قانون بودجه ۱۴۰۲ تبصره‌ای را به تصویب رساندیم که بر اساش آن همه شرکت‌های دولتی موظفند یک درصد از هزینه‌های خود را در حوزه‌های فرهنگی، هنری، گردشگری، رسانه و غیره هزینه کنند که عددی قابل توجه است.

وی با اشاره به جامعه گسترده ۱۵۰ هزار نفری هنرمندان کشور، خاطرنشان کرد: وظیفه دولت و حاکمیت این است که همه این جامعه را یکپارچه و هماهنگ ببیند و همین تبصره که در حال عملیاتی شدن است، می‌تواند به خدمات و زیرساخت‌های فرهنگی تبدیل شود که در آن کارآفرینی و تولید ملی نیز هرچه بیشتر دیده شود.

فعالان اقتصادی مظلوم واقع شده‌اند

در ادامه مراسم، “احد عظیم‌زاده” کارآفرین و فعال اقتصادی اظهار داشت: در کشور ما به جوانان و نخبگان کمتر بها داده شده است و حمایت کافی از آنان نمی‌شود.

وی با بیان اینکه به کشورم افتخار کرده و در ایران اسلامی کار کردن را وظیفه خود می‌دانم، افزود: هیچ وقت سرمایه خود را به خارج از کشور نبرده و نمی‌برم و افتخارم این است که بتوانم هزاران جوان ایرانی را بر سر کار بیاورم.

عظیم‌زاده تاکید کرد: امروز باید بتوانیم تریبون به دست صنعتگران و فعالان اقتصادی بدهیم تا به بیان دردها و مشکلات بپردازند تا گامی در جهت رفع آنها برداشته شود.

وی تصریح کرد: فعالان اقتصادی در کشور مظلوم واقع شده‌اند، این در حالی است که دولت نیز باید کوچک شود و سهم و نقش کمتری در اقتصاد داشته باشد.

عظیم‌زاده ادامه داد: رصد کشورهای پیشرفته جهان نشان می‌دهد که در آنها بانک‌ها به جز بانکداری کاری انجام نمی‌دهند، اما در ایران هر بانک بین ۱۰۰ تا ۱۸۰ شرکت دارد که در فعالیت‌های مختلف ورود کرده‌اند؛ آنگاه فعالان اقتصادی چگونه می‌توانند با این شرکت‌ها رقابت کنند؟

این کارآفرین بیان داشت: امروز نیازمند آن هستیم که مردم، مسوولان، کارآفرینان فعالان اقتصادی دست به دست هم داده و کشور را بسازند و باید هنرمان این باشد که سرمایه‌های خود در دیگر کشورها را جذب کنیم.

انتهای خبر/