در گفتگو با سکایی نیوز مطرح شد :

فعال بودن ۶۸ دستگاه شتابنگار زلزله در سیستان و بلوچستان

رئیس کمیته مدیریت بحران وزارت راه و شهرسازی در استان سیستان و بلوچستان گفت: در حال حاضر با نصب و فعال بودن ۶۸ دستگاه نسل دو و چهار شتابنگار زلزله وضعیت این استان از این حیث در سطح کشوری مطلوب است.

به گزارش پایگاه خبری سکایی نیوز – عطاء اله اکبری در گفتگو با خبرنگار ما گفت  : این دستگاه ها که جنبش زمین و حرکت های تکنیکی آن را رصد و اطلاعات را آنلاین در اختیار قرار می‌دهد، برای کاهش خطرپذیری و افزایش تاب‌آوری شهرها امکان بسیار خوبی فراهم می‌کند.

 

وی ادامه داد: با این اطلاعات این دستگاهها، شتاب و بزرگی زلزله را می توان تشخیص داد و همزمان این دستگاه می تواند با دستگاههای اطراف ارتباط یافته و مسیر گسل را نشان داده و به مدیر بحران کمک می کند تا مسیر تخریب زلزله را تعیین نموده و اکیپهای امدادرسان را به مسیرها روانه سازد.

 

رئیس کمیته مدیریت بحران وزارت راه و شهرسازی در استان سیستان و بلوچستان با بیان اینکه این استان با وضعیت جغرافیایی خاص خود گاه چندین مخاطره طبیعی را به یکباره با هم تجربه می‌کند، گفت: گسل مکران در صورت فعال شدن احتمال بروز سونامی در نواحی ساحلی استان را دارد که در کشور نظیر این نوع گسل وجود ندارد.

 

اکبری تعیین محل دقیق وقوع زمین لرزه را از دیگر مزایای این دستگاه ها خواند و تصریح کرد: گسل های نصرت آباد، سراوان، زاهدان و سفیدآبه نیز از دیگر گسل‌های مهم استان بشمار می‌رود که در محدوده فعالیت آنها در طول سال احتمال بروز زلزله وجود دارد.

 

وی تاکید کرد: این دستگاهها بعد از وقوع زلزله با ارائه میزان شتاب و استفاده از نقشه های لرزش به مدیریت بحران در مناطق مختلف کمک می‌کند، به طوری که با تهیه نقشه در هر منطقه‌ای که شتاب بیش‌تر باشد قطعا خرابی در آن منطقه نیز بیش‌تر است.

انتهای خبر/