استاندار سیستان و بلوچستان:

صدور بیش از ۳۱ هزار پروانه ساختمانی در طرح نهضت ملی مسکن سیستان و بلوچستان

استاندار سیستان و بلوچستان از صدور ۳۱ هزار و ۳۲۷ پروانه ساختمانی در طرح نهضت ملی این استان خبر داد و گفت: تامین زیرساخت‌های طرح نهضت ملی مسکن باید در اولویت‌ تمام دستگاه‌های اجرایی باشد.

به گزارش پایگاه خبری سکایی نیوز ، محمد کرمی در چهارمین جلسه شورای مسکن این استان در سالجاری با بیان اینکه بیشترین آمار صدور پروانه ساختمانی با هشت هزار و ۲۷۰ واحد به شهرهای بالای ۱۰۰ هزار نفر تحت پوشش اداره کل راه و شهرسازی شمال استان اختصاص دارد، بیان کرد: پروژه‌هایی که توسط دستگاه‌های اجرایی شروع می‌شود باید با اولویت خدمت‌رسانی با مناطقی باشد که نهضت ملی مسکن در آنجا احداث می‌شود.

وی با بیان اینکه اولویت طرح نهضت ملی ساخت مسکن ویلایی است، گفت: بر اساس برنامه ریزی‌های صورت گرفته، طی چهار سال بیش از ۱۴۲ هزار و ۲۰۴ واحد مسکونی در قالب پروژه نهضت ملی مسکن در این استان ساخته می شود که بیشترین این واحدها با توجه به کاهش هزینه و مدت زمان ساخت و تطابق خانه‌های ویلایی با فرهنگ منطقه با واگذاری زمین رایگان به صورت ویلایی و با متراژ بالا توسط متقاضی ساخته شود.

استاندار سیستان و بلوچستان با اشاره به اینکه عرضه و تقاضا سبب تعادل در بازار مسکن می شود، گفت: تاکنون از مجموع ۳۸ هزار و ۴۱۲ متقاضی تایید نهایی شده در استان ۲۴ هزار و ۹۰۰ نفر اقدام به واریز وجه کرده اند.

کرمی ساخت مسکن را در عرصه توسعه و سازندگی قابل توجه و چشمگیر دانست و افزود: از آنجایی که تامین مسکن جزو اساس زندگی خانواده و بخش عمده‌ای از مخارج آن را تشکیل می‌دهد دست اندرکاران امر مسکن باید با تلاش‌ جهادی خود، زمینه تامین مسکن با قیمت مناسب به‌ویژه برای طبقات کم درآمد جامعه را فراهم کنند.

وی بر تعیین تکلیف اراضی بلا استفاده دستگاههای اجرایی استان در راستای اجرای طرح نهضت ملی مسکن تاکید کرد و گفت: پروژه‌های مسکن ملی استان نباید زمانبر باشد بلکه باید با استفاده از تکنولوژی روز و تولید مصالح ساختمانی درون استان، زمان احداث واحدهای مسکونی را کوتاه‌تر کنیم تا مورد رضایت مردم قرار بگیرد.

استاندار سیستان و بلوچستان با قدردانی از برخی بانک ها به علت افزایش تلاش ها برای اعطای وام به طرح‌ نهضت ملی مسکن اضافه کرد:دولت به منظور حمایت از متقاضیان طرح نهضت ملی مسکن اقدام به افزایش سقف تسهیلات کرده است که انتظار می رود با ابلاغ آن به بانک عامل و آزاد سازی مبالغ بر اساس پیشرفت فیزیکی طرح ها تحرکی در ساخت واحدهای متقاضیان در این استان رقم بخورد.

دبیر شورای مسکن سیستان و بلوچستان نیز در این نشست با تاکید بر اینکه تمام پروژه‌های نهضت ملی مسکن در این استان فعال است،گفت: در مجموع ۲۷ هزار و ۱۳۴ واحد طرح نهضت ملی مسکن در این سیستان و بلوچستان با پیشرفت فیزیکی ۶۹ درصد در حال ساخت است.

عطاء اله اکبری افزود: پیشتاز بودن این استان در اجرای طرح نهضت ملی مسکن زمینه ساز اشتغال بیش‌از ۳۷ هزار و ۲۳۵ نفر شده است.

وی ادامه داد: تاکنون از مجموع متقاضیانی که اقدام به واریز وجه در طرح نهضت ملی مسکن کردند ۲۲ هزار و ۷۴۶ متقاضی تخصیص به طرح شده‌اند.
وی تاکید کرد: به منظور اجرای هر چه سریعتر طرح نهضت ملی مسکن در استان آماده سازی و وضعیت ثبتی اراضی و همچنین توزیع خدمات مورد نیاز در طرح ها به طور ویژه در دستور کار اداره کل راه و شهرسازی قرار گرفته است.

دبیر شورای مسکن سیستان و بلوچستان با بیان اینکه هم‌اینک امکان نام‌نویسی طرح نهضت ملی مسکن در تمامی شهرهای این استان فراهم است، گفت: این طرح مهم ملی در استان یک ظرفیت بسیار خوبی برای اشتغال ایجاد کرده است بطوری که همچنان نیاز است افراد جویای کار استان در حوزه صنعت ساختمان به تعاونی های مسکن مراجعه کنند.
انتهای خبر/