اطلاعیه ستاد ملی مدیریت کرونا درباره روز عرفه و اعیاد قربان و غدیر/ اعلام چارچوب و ضوابط اجرایی و بهداشتی برگزاری مراسم

اطلاعیه ستاد ملی مدیریت کرونا درباره روز عرفه و اعیاد قربان و غدیر/ اعلام چارچوب و ضوابط اجرایی و بهداشتی برگزاری مراسم

کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا با صدور اطلاعیه ای چارچوب و ضوابط اجرائی و بهداشتی برگزاری مراسم در روز عرفه و اعیاد قربان و غدیر را اعلام کرد.

 

 

به گزارش سکایی نیوز - کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا با صدور اطلاعیه ای چارچوب و ضوابط اجرائی و بهداشتی برگزاری مراسم در روز عرفه و اعیاد قربان و غدیر را که پیش از این به استانداران و روسای ستاد­های استانی مدیریت بیماری کرونا و دستگاه های ذیربط از جمله سازمان تبلیغات اسلامی و شورای سیاستگذاری ائمه جمعه ابلاغ شده است، متناسب با رنگ بندی کرونایی شهرها اعلام کرد .

متن کامل اطلاعیه کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا، بدین شرح است :

باسمه تعالی
با تبریک اعیاد در پیش رو و آرزوی قبولی دعاهای مردم عزیز و شریف ایران اسلامی در روز عرفه از جمله؛ رفع هرچه سریعتر بیماری ناشی از شیوع ویروس کرونا، تمهیدات و ترتیبات پیش بینی شده برای مراسم و مجالس عید قربان و روز عرفه که در اجرای بند یک مصوبات هفتاد و هفتمین جلسه ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا مورخ 26-  4 -1400 مقرر و پیش از این به استانداران و روسای ستاد­های استانی مدیریت بیماری کرونا و دستگاه های ذیربط از جمله سازمان تبلیغات اسلامی و شورای سیاستگذاری ائمه جمعه ابلاغ شده است، به استحضار ملت شریف ایران می رسد و انتظار دارد، در راستای کنترل بیماری و پیشگیری از شیوع بیشتر آن، بدقت مورد اجرا و رعایت قرار گیرد؛

با عنایت به اهمیت کنترل بیماری کووید 19 در شرایط فعلی شیوع بیماری در سراسر کشور، برای برگزاری مراسم روز عرفه و اعیاد قربان و غدیر، چارچوب های ذیل الذکر که  با محوریت محدودیت­های طرح جامع مدیریت هوشمند بیماری کرونا و با توجه به سه اصل مورد تاکید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مبنی بر "جلوگیری از تجمع، تردد و داشتن تهویه مناسب فضاهای بسته"، تدوین شده است، لازم الاجرا و مورد تاکید است؛

چارچوب کلی برگزاری مراسم دعای روز عرفه بر اساس طرح جامع مدیریت هوشمند و متناسب با رنگ بندی هر یک از شهرهای کشور بدین شرح است :

شهرهای قرمز برگزاری مراسم در فضای باز، پذیرش حداکثر 70 نفر به ازاء 4 متر مربع برای هر نفر، حداکثر در زمان 60 دقیقه با رعایت پروتکل های بهداشتی .

شهر نارنجی برگزاری مراسم در فضایی با پذیرش حداکثر 100 نفر به ازاء 4 متر مربع برای هر نفر، حداکثر در زمان 75 دقیقه با رعایت پروتکل های بهداشتی .

شهرهای زرد برگزاری مراسم در فضای بسته با رعایت هر 4 متر مربع برای هر نفر حداکثر 30 نفر  .

سایر شرایط لازم الاجرای برگزاری مراسم در روز عرفه بدین شرح است :   

لازم است، جهت افرادی که فاقد ماسک می باشند، از سوی مسئولین برگزار کننده، ماسک استاندارد در نظر گرفته و در بدو ورود به محل مراسم، تحویل افراد شود .

توزیع هرگونه نذری و پذیرایی (به استثنای صرفاً اقلام بسته بندی شده بهداشتی) ممنوع است .

توزیع آب بایستی به صورت بسته بندی یک نفره باشد .

گند زدایی قبل و بعد از مراسم  محل (سطوح مشترک) ضروری بوده و باید انجام شود .

وجود مواد ضد عفونی دست در ورودی محل برگزاری مراسم ضروری می باشد .

کنترل تردد و ورود و خروج جهت جلوگیری از ایجاد ازدحام، توسط مسئولین برگزاری الزامی است .

مراکز بهداشت با هماهنگی دوایر سازمان تبلیغات و همکاری مسئولین برگزاری، هماهنگی لازم جهت نظارت و کنترل بهداشتی مراسم را برنامه ریزی می نمایند .

چارچوب کلی برگزاری مراسم و مناسک در اعیاد قربان و غدیر بر اساس طرح جامع مدیریت هوشمند و متناسب با رنگ بندی هر یک از شهرهای کشور بدین شرح است :

شهرهای قرمز برگزاری جشن یا نماز عید در هر یک از اعیاد قربان و غدیر در فضای باز با پذیرش حداکثر 70 نفر به ازاء (4 متر مربع برای هر نفر) در زمان حداکثر 60 دقیقه   با رعایت پروتکل های بهداشتی .  

شهر نارنجی برگزاری مراسم جشن و یا نماز در فضای باز با پذیرش حداکثر 100 نفر به ازاء 4 متر مربع برای هر نفر در زمان حداکثر 75 دقیقه با رعایت پروتکل های بهداشتی .

شهرهای زرد با اولویت برگزاری مراسم در فضای باز با پذیرش 100 نفر به ازاء 4 متر مربع برای هر نفر و یا در فضای بسته با رعایت هر 4 متر مربع برای هر نفر حداکثر 30 نفر .

سایر شرایط لازم الاجرای برگزاری مراسم در اعیاد قربان و غدیر بدین شرح است :  

بمنظور پیشگیری از شیوع بیماری و تهدید سلامت هموطنان، حتی المقدور، برگزاری مراسم به صورت مجازی و یا در قالب استفاده از برنامه های رسانه های ملی دنبال شود .

از فعال شدن ایستگاه های صلواتی جهت توزیع شیرینی و شربت و موارد مشابه مطلقاً پرهیز شود .

استفاده از ماسک توسط نمازگزاران و همه افراد شرکت کننده در مراسم نماز عید، الزامی است .

استفاده از سجاده و مهر شخصی توسط نماز گزاران ضروری است .

برقراری شرایط مناسب تهویه هوا در هر شرایط و برای هریک از مراسم، الزامی است .

سطوح مشترک محل های برگزاری قبل و بعد از مراسم توسط مسئولین برگزاری گند زدایی شود .

در ورودی محل برگزاری امکانات ضد عفونی دست فراهم و تعبیه شده باشد .

مسئولین برگزار کننده ماسک جهت افرادی که فاقد ماسک می باشند در نظر گرفته و هنگام ورود به محل جهت استفاده تحویل داده شود .

مردم از دید و بازدید اعیاد قربان و غدیر در همه مناطق پرهیز نمایند .

استفاده از ظرفیت صدا و سیما ملی و استانی در اطلاع رسانی عمومی ضروری می باشد .

مراسم قربانی و ذبح آن طبق دستورالعمل سازمان دامپزشکی عمل گردد .

از ذبح قربانی در منازل پرهیز شود .

در پایان خاطر نشان می شود؛ کلیه دستگاه­های متولی و ذیربط استانی، لازم است با اتخاذ تمهیدات لازم به منظور پایبندی به اصول و ضوابط ابلاغی از هر گونه اقدام مغایر با مصوبات ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا پرهیز نمایند و با تشدید نظارت دقیق بر انجام و رعایت پروتکل­های بهداشتی زیر نظر کمیته نظارت استانی در صورت مواجهه با هرگونه اقدام مغایر دستورالعمل ها و پروتکل ها، ضمن برخورد قاطع با متخلفان، نسبت به رسیدگی قضایی اقدام شود .

کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی مدیریت کرونا

 

انتهای پیام/

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر