لزوم برندسازی محصولات کشاورزی سیستان و بلوچستان

لزوم برندسازی محصولات کشاورزی سیستان و بلوچستان

استاندار سیستان و بلوچستان بر برندسازی محصولات کشاورزی این استان به ویژه حنا، چای ترش، خرما و میوه‌های خاص در کشور تاکید کرد.

به گزارش سکایی نیوز - احمد علی موهبتی صبح امروز در نشست با مسئولان بخش کشاورزی سیستان و بلوچستان بیان کرد: برخلاف همه محدودیت ها سهم بخش کشاورزی درایجاد  اشتغال استان از سایر بخش ها بیشتر است و بخش اعظم نیروی کار در بخش کشاورزی فعالیت دارند .

موهبتی خدمات مجموعه جهاد کشاورزی استان در توسعه متوازن بخش کشاورزی را بی بدیل خواند و افزود: برای دست یابی به توسعه همه جانبه باید تحرک و نقش آفرینی مردم و بهره برداران را بیش از پیش مهیا کنیم .

وی تصریح کرد: با حداقل های منابع آب و خاک می‌توان به حداکثرهای اعجاب‌انگیزی در تولید دست یابیم تولید بیشتر ضامن امنیت پایدار خواهد بود .

استاندار سیستان و بلوچستان با اشاره به اینکه انسداد راه رسیدن به هدف نیست تأکید کرد: در سالی که گذشت  گام‌های بلندی برای رفع   موانع تولیدبرداشته شده نیاز است دولت ومجلس هم  بخش کشاورزی سیستان وبلوچستان را حمایت نمایند .

موهبتی بیان کرد: برندسازی محصولات کشاورزی استان خصوصا حنا، چای ترش، خرما و میوه‌های خاص استان برای توسعه بخش کشاورزی و خصوصا معرفی جایگاه بخش کشاورزی سیستان وبلوچستان در کشور  ضروری است .

وی گفت: به دلیل شرایط اقلیمی سال آبی   خوبی   نداریم و نیاز  است از منابع آب و خاک با بکار گیری شیوه های نوین آبیاری، حداکثری بهره وری از آب موجود در افزایش تولیدات بخش کشاورزی داشته باشیم .

موهبتی آینده درخشانی را با وجود ظرفیت های شیلاتی برای جنوب استان بویژه سواحل مکران متصور شد وگفت: توسعه فعالیت‌های شیلاتی در صیدانواع ماهی، پرورش میگو و صنایع مرتبط با بخش انشالله به زودی رونق دوچندانی دراستان ایجاد خواهد کرد .

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سیستان وبلوچستان در این نشست به ظرفیت های تولیدی در زیر بخش‌های زراعت، باغبانی، دام و طیور، شیلات و جنگل و مرتع اشاره کرد و گفت برای بالفعل کردن همه توانمندی های بخش کشاورزی باید برای هر زیر بخش برنامه تولید کنیم تا با بهره‌گیری از همه منابع بتوانیم جایگاه بخش کشاورزی را ارتقا دهیم .

محمد   علی نیکبخت   افزود: تاکنون ١٣ برنامه برای ارتقا و توسعه زیر بخش‌های مختلف کشاورزی با هماهنگی وزارت جهادکشاورزی تدوین کرده ایم .

وی جنوب سیستان و بلوچستان را یک فرصت استثنایی برای تولید تولید میوه های گرمسیری برشمرد و گفت: با اجرای طرح های توسعه ای می‌توانیم بخش اعظم نیاز کشور به میوه‌های گرمسیری خصوصا موز کشور را تامین کنیم که این امر در ایجاد فرصت های شغلی جدید و ایجاد درآمد اقتصادی در منطقه بسیار حائز اهمیت است .

نیکبخت گفت: با توجه به زیر ساخت‌های موجود و توانمندی خاص استان در پرورش دام، سیستان و بلوچستان می‌تواند در قالب یک برنامه پنج ساله بخش اعظم کمبود گوشت قرمز کشور را در استان تولید و به بازار عرضه کند و  برنامه اجرایی این طرح، تدوین و آماده اجراست .

مجری طرح آبرسانی دشت سیستان گفت: در حال حاضر مرحله سوم آبیاری به مزارع دشت سیستان در حال انجام است و برای نهایی شدن طرح عظیم آبرسانی به ۴۶ هزارهکتار ازاراضی دشت سیستان، تشکیل سازمان بهره‌بردار و نظام بهره‌برداری ضرورت دارد .

نیکبخت با اشاره به مزیت های طرح سیستان  اظهار کرد: با وجود طرح آبرسانی امکان اجرای هر نوع الگوی کشت در منطقه وجود دارد .

وی تاکید کرد: بهره‌گیری از سیستم‌های نوین آبیاری با توجه به شرایط اقلیمی استان ضرورت بخش کشاورزی است .

 

انتهای پیام/

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر