سواحل مکران فرصتی مناسب برای سرمایه‌گذاران و رونق تولید است

سواحل مکران فرصتی مناسب برای سرمایه‌گذاران و رونق تولید است

مدیرکل شیلات سیستان و بلوچستان گفت:۳۰۰ کیلومتر ساحل بی‌نظیر و مساعدمکران فرصت مناسبی برای سرمایه‌گذاری و رونق تولید در حوزه شیلات با دارا بودن ۴۲ هزار هکتار اراضی مستعد پرورش میگو، صید و صیادی و پرورش...

به گزارش سکایی نیوز به نقل از روابط عمومی شیلات سیستان و بلوچستان - محمد شهلی بر بیان کرد : هم‌اینک براساس آخرین آمارها یکهزار و ۲۶۵ فروند قایق فایبرگلاس، ۱۶۳ فروند قایق چوبی، ۴۳۶ فروند لنج یخی و ۵۲۴ فروند لنج سردخانه دار با ۲۱ هزار و ۷۸۱ نفر صیاد دائمی و فصلی در قالب ۳۴ تعاونی صیادی در حوزه اداره‌کل شیلات سیستان و بلوچستان فعالیت دارند .

وی به امنیت سرمایه‌گذاری در چابهار اشاره کرد و افزود: هم‌اینک بسیاری از سرمایه گذاران داخلی و خارجی در حوزه‌های مختلف در چابهار حضور دارند و در حال فعالیت هستند و به لطف خداوند و تلاش مسوولان مربوطه امنیت کامل برقرار بوده و در خصوص امنیت اقتصادی نیز شرکت‌های بیمه در زمینه پرورش میگو و همچنین صیادان وجود دارد که نگرانی در این خصوص را رفع می‌کند .

مدیرکل شیلات سیستان و بلوچستان تصریح کرد: تمامی حلقه‌های زنجیره تولید شامل تکثیر، پرورش، فرآوری و صادرات میگو در استان حضور دارد و کارخانه تولید خوراک آبزیان نیز اخیرا در دست ساخت است که با ساخت آن زنجیره تکمیل شده و این موضوع فرصت حضور سرمایه گذاران در تمامی عرصه‌های شیلاتی را تسهیل می‌کند .

وی بیان کرد: دسترسی به آبهای آزاد اقیانوسی، وجود اسکله‌های متعدد شیلاتی، فراهم بودن زمینه‌های صادرات، وجود شهرک‌های صنعتی وابسته و اراضی مستعد پرورش میگو و توسعه روز افزون آن، صنایع شیلاتی را به عنوان یکی از مهمترین محورهای توسعه  سیستان و بلوچستان مطرح کرده است .

شهلی‌بر گفت: هم‌اینک ۶ شهرک و ناحیه صنعتی شیلاتی با داشتن ۳۰ واحد کنسروسازی، ۳۰ واحد عمل‌آوری ، ۱۲ واحد پودر ماهی، ۱۳ واحد سردخانه و ۱۰ واحد شناورسازی و بیش‌از ۳۰ واحد یخ‌سازی در نوار ساحلی سیستان و بلوچستان وجود دارد

وی بر حضور شرکت‌های مختلف در بازدید از فرصت‌های سرمایه گذاری اشاره کرد و افزود: سرمایه‌گذاری TCI و ابراز تمایل جهت سرمایه‌گذاری در ظرفیت‌های شیلاتی منطقه می‌تواند فصل جدیدی از سرمایه‌گذاری خارجی باشد .

مدیرکل شیلات سیستان و بلوچستان بیان کرد: مدیران شرکت TCI با حضور در چابهار ظرفیت‌ها و فرصت‌های شیلاتی منطقه را بررسی و ابراز امیدواری کرد که بتوانند با حمایت و همکاری این اداره‌کل و منطقه آزاد تجاری چابهار در زمینه‌های مختلف بویژه صید به روش قلاب ( لانگ لاین )، پرورش میگو و صادرات آنها به خارج از کشور، فعالیت کنند .

وی ادامه داد: از حضور سرمایه گذاران داخلی و خارجی در بخش شیلات استقبال کرده و آمادگی همکاری و حمایت در راستای سیاست‌های سازمان شیلات ایران از حضور بخش خصوصی را دارد .

شهلی‌بر گفت: اداره‌کل شیلات سیستان و بلوچستان پارسال با ۲۹۸ هزار تن صید رتبه دوم کشور را کسب کرده و بیش‌از ۶۰ درصد تن ماهیان مورد نیاز کارخانجات کنسروسازی کشور از این استان تامین می‌شود .

وی با مطرح کردن برخی مسائل از جمله نحوه اخذ مجوزهای لازم به منظور صید به روش قلاب (لانگ لاین )، امنیت سرمایه گذاری، امکانات و زیرساخت‌های لازم جهت سرمایه‌گذاری و صادرات از منطقه خواستار پیگیری جهت تسهیل شرایط سرمایه گذاری شد .

مدیرکل شیلات سیستان و بلوچستان ادامه داد: اسکله‌های صیادی برای اشتغال و رونق تولید نقش مهمی در سواحل مکران دارد و علاوه‌بر این ظرفیت مهمی در بحث گردشگری به حساب می‌آید .

وی با بیان اینکه اداره‌کل شیلات سیستان و بلوچستان همواره از حضور سرمایه‌گذاران توانمند و با ایده‌های نوین استقبال و آمادگی خود را برای هرگونه همکاری و تسهیل امور مربوطه اعلام کرده است،افزود: این استان ظرفیت‌های کم نظیر آبزی پروری در زمینه پرورش میگو و ماهی بویژه ظرفیت‌های پرورش سایر آبزیان نظیر انواع جلبک‌های دریایی، خیار دریایی، لابستر، آرتیمیا و آبزیان زینتی دارد .

شهلیبر تصریح کرد: آبزیان غیرمعمول خوراکی از قبیل (ماهی حسون، طلال، سلطان ابراهیم، یال اسبی، مارماهی، گربه ماهی و ماهی مرکب) اگر در گذشته صید نمی‌شد اما هم‌اینک صید آنها برای صادرات رونق دارد .

وی بیان کرد: سواحل مکران دارای بنادر متعدد تجاری و صید و صیادی است بطوریکه ۱۱ بندر ماهی‌گیری و جایگاه تخلیه صید شامل «تیس، کنارک، بریس، رمین، زرآباد، پزم، چابهار، گواتر، جد، تنگ و پسابندر» در حوزه شهرستان‌های چابهار، دشتیاری و کنارک در زمینه صید و صیادی فعال هستند .

 

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر