در گفت و گو با سکایی نیوز مطرح شد :

فوت هزار و ۱۶۴ نفر در سیستان و بلوچستانی بر اثر کرونا

فوت هزار و ۱۶۴ نفر در سیستان و بلوچستانی بر اثر کرونا

رییس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: شمار درگذشتگان این ویروس در سیستان و بلوچستان تا کنون به یکهزار و ۱۶۴ نفر رسیده است.

به گزارش سکایی نیوز - دکتر محمد هاشمی شهری در گفت‌ و گو با خبرنگار ما با بیان اینکه  با افزوده شدن ۲۰ کرونایی دیگر در استان شمار مبتلایان به این ویروس به۲۷ هزار و ۷۰۴ نفر رسید .   گفت : هم‌اینک ۵۳ بیمار با علایم تنفسی در بیمارستان‌های سیستان و بلوچستان بستری هستند

وی ادامه داد: همچنین ۱۰ ‌بیمار کرونایی در بیمارستان‌های سیستان و بلوچستان تحت درمان قرار دارند .

رییس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: شمار درگذشتگان این ویروس در سیستان و بلوچستان تا کنون به یکهزار و ۱۶۴ نفر رسیده است .

وی اظهارداشت: از مردم عزیز تقاضا می‌شود در صورت امکان و نداشتن ضرورت در خانه بمانند و چنانچه از خانه بیرون می‌روند اصول بهداشتی و آداب تنفسی را به خوبی رعایت کنند .

هاشمی بیان کرد: از آنجایی که کشف راه‌های انتقال کرونا و عوارض ناشی از آن نیازمند گذشت مدت‌زمانی از شیوع و اپیدمی ویروس است و سپس بر اساس یافته‌های علمی رفتار عامل بیماری شناسایی می شود ضروریست شهروندان تمام نکات بهداشتی را رعایت کنند .

وی افزود: با وجود به ثمر نشستن طرح‌های پیشگیرانه و با وجود اینکه از روند کاهشی موارد ابتلا، موارد بستری و موارد فوت ناشی از بیماری خوشحال و خرسندیم اما بشدت نگران ورود استان به موج بعد همه گیری کرونا نیز هستیم .

رییس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان شیوع جهانی ویروس کرونای جهش یافته و در راس آنها ویروس موسوم به ویروس انگلیسی را مهمترین تهدید سلامت مردم عنوان کرد و گفت: انگلیسی‌ها در روزهای نخست شناسایی این ویروس جهش یافته اعلام کردند که قدرت انتقال این ویروس بیشتر از نوع قبلی است اما هم‌اینک مطمئن شده‌ایم که این ویروس بریتانیایی هم بشدت واگیر دار است هم میزان بیماریزایی و کشندگی بیشتری دارد و هم محدود به یک گروه سنی خاص نیست و افراد جوانتر و سالم تر جامعه را هم قربانی می‌کند .


وی عادی انگاری را دومین خطر در برخورد با رویدادهای آینده برشمرد و افزود: مردم ما در یکسال اخیر سختی‌ها و مشکلات متعددی را به خاطر انطباق سبک زندگی خود با دستورالعمل‌های بهداشتی متحمل شده‌اند و اعضای نظام بهداشت و درمان هم طبیعتا این دشواری‌ها را درک می‌کنند و تجربه کرده‌اند اما هنوز هم باید به مقاومت خود در برابر این همه گیری ادامه دهیم تا تلفات کمتری داشته باشیم .


هاشمی با اشاره به در پیش بودن تعطیلات نوروز ۱۴۰۰ گفت: به عنوان یک اصل کلی و همگانی همه فعالیت‌های جمعی غیر ضروری را باید به فرصت مناسبتری موکول کرد که مسافرت‌های تفریحی و دورهمی‌های خانوادگی از جمله مهمترین این فعالیت هاست .


وی بیان کرد: از همه مردم می‌خواهم تا به محض شروع علائم تنفسی به پزشک مراجعه کنند و خوشبختانه مراکز دولتی غربالگری سرپایی کرونا همچنان آماده خدمت رسانی به این عزیزان است .


رییس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با اشاره به فعال بودن نظام مراقبت بیماری‌ها و سیستم رصد مبتلایان در دانشگاه‌های علوم پزشکی از همکاران پزشک شاغل در بخش خصوصی هم درخواست کرد تا به منظور شناسایی به موقع همه گیری و یا کانون‌های احتمالی، هرگونه مورد ابتلا و یا هر گونه تغییر در الگوی مراجعات بیماران را همچون گذشته و با قید فوریت به مجموعه بهداشت و درمان اطلاع دهند .


وی با اشاره به حرکت بیمارستان‌ها در مسیر کسب آمادگی پذیرش بیماران مبتلا به نوع جدید کرونا گفت: در صورت شناسایی نوع جدید ویروس در سیستان و بلوچستان همانند گذشته مراتب را به اطلاع هموطنان عزیزمان خواهیم رساند .

انتهای پیام/

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر