امام جمعه زاهدان: جامعه اسلامی باید نمونه ادب و اخلاق باشد

امام جمعه زاهدان: جامعه اسلامی باید نمونه ادب و اخلاق باشد

نماینده ولی‌فقیه در سیستان و بلوچستان گفت: هر کسی نقش اجتماعی بیشتری ایفا کند طبعاً مسئولیت بیشتری در رعایت اخلاق و ادب خواهد داشت به نحوی که هم خودش رعایت اخلاق داشته باشد و هم در جهت تربیت اخلاقی تلاش...

به گزارش سکایی نیوز -   آیت‌الله مصطفی محامی در خطبه‌های نماز جمعه با اشاره به نیمه ماه رجب و در پیش داشتن ایام اعتکاف و عدم برگزاری آن در مساجد به علت شیوع کرونا خواستار توجه به این فریضه الهی و استفاده از برکات این ایام و بر پا داشتن نماز جعفر طیار طبق توصیه مقام معظم رهبری شد .

امام جمعه زاهدان ضمن تبریک سالروز ولادت امیرالمومنین(ع) و روز پدر خواستار قدرشناسی فرزندان نسبت به پدران شد و افزود: روز پدر را به مقام‌معظم رهبری که نقش پدری را در جامعه ایفا می‌کنند تبریک عرض می‌کنیم و باید تلاش کنیم تا عملکرد ما در چارچوب ولایت ولی‌فقیه باشد .

وی گفت: بهترین قدردانی از پیامبر و ائمه، عمل به سیره و دستورات آن‌ها است که سرآمد دستورات قرآنی و روایات پیامبر و اهل بیت رعایت ادب و اخلاق است که بخش عظیمی از آیات قرآن نیز به این مبحث مهم پرداخته است .

محامی ادامه داد: پیامبر اکرم(ص) نخستین عمل کننده به آیات قرآنی و در اوج قله اخلاق و ادب است و خداوند از اخلاق پیامبر به عظمت یاد کرده است .

وی ادامه داد: امام علی(ع) نیز نسخه دیگری در عمل به قرآن و سرآمد در اخلاق و ادب است و دیگر ائمه نیز هر کدام سرآمد روزگار خود در رعایت ادب و اخلاق بوده‌اند .

نماینده مقام معظم رهبری در امور اهل سنت استان گفت: در شرایط کنونی نیز جامعه اسلامی باید نمونه و مملو از رعایت ادب و اخلاق باشد. متاسفانه امروزه در جامعه و در محیط های مختلف خانوادگی، اجتماعی و کاری دچار بداخلاقی‌هایی هستیم که باید از ائمه درس گرفته و در هر شرایطی اخلاق را رعایت کنیم .

وی گفت:  همه مردم در رعایت اخلاق مسئولند به ویژه مسئولان، روحانیون، دانشمندان و فرهیختگان و هر کسی که نقش اجتماعی بیشتری ایفا کند طبعا مسئولیت بیشتری خواهد داشت به طوری که هم خودش رعایت اخلاق داشته باشد و هم در جهت تربیت اخلاقی تلاش کند تا محیط اخلاقی جامعه اسلامی مورد رضایت رسول خدا واقع شود .

نماینده ولی‌فقیه در استان در خطبه دوم با اشاره به برخی رویدادهای بین‌المللی گفت: دولت جدید آمریکا سرکار آمده و با پرونده‌های مهمی روبه‌رو است از جمله پرونده هسته‌ای ایران، جنگ یمن و بحث داعش و همان طور که بارها گفته‌ایم دشمن دشمن است و هیچ گاه دست از دشمنی بر نمی دارد و تنها ممکن است روش ها متفاوت باشد .

امام جمعه زاهدان بیان داشت: در رابطه با برجام و پرونده هسته‌ای ایران علی‌رغم صحبت‌های قبل انتخابات عملا اقدامی صورت نگرفته و همان مسیر دولت قبلی دنبال شده است البته که سیاست ثابت جمهوری اسلامی طبق بیانات رهبر معظم انقلاب مشخص است و ما تا در عمل رفع تحریم ها را نبینیم و راستی آزمایی نکنیم برای انجام تعهدات برجامی خود اقدامی نخواهیم کرد .

وی گفت: طبق مصوبه مجلس شورای اسلامی اگر تا پنجم اسفندماه طرف‌های برجام به تعهدات برجامی خود باز نگردند دولت جمهوری اسلامی موظف است اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف کند و امیدواریم که مسیر عزت مند مقاومت همچنان ادامه پیدا کند .

محامی تصریح کرد: دشمن همواره و از هر راهی به دنبال ضربه زدن است و اگر دولت جدید آمریکا در رابطه با یمن آتش بس و صلح را مطرح می‌کند و اینکه گروه انصار الله یمن را از فهرست تروریست خارج کند و دست از محاصره آن‌ها بردارد این‌ها از سر دلسوزی نیست بلکه برای این است که بتوانند رژیم آل‌سعود را از این باتلاقی که در آن گرفتار شده است نجات دهد .

وی گفت: آمریکا می‌خواهد با این ترفندها و با قربانی کردن برخی مهره‌هایش مثل بن سلمان بتواند آل‌سعود را حفظ کند تا از منافع خود و رژیم صهیونیستی در منطقه پاسداری کند و این تغییر تاکتیت از سر دشمنی بیشتر است نه از سر دلسوزی است .

امام جمعه زاهدان با اشاره به برخی مناسبت‌های پیش روی بیان داشت: سوم اسفند یکصدمین سالگرد کودتای انگلیسی، رضاخانی است که با فشار دولت انگلیس به تدریج حکومت پهلوی شکل گرفت و سالیان سال با پشتیبانی انگلیس و آمریکا دست به جنایت‌های مختلف زد .

وی گفت: باید تا جایی که می‌توانیم با تاریخ کشورمان آشنا شویم و تحت تاثیر تبلیغات دشمن کودتای رضاخان با حمایت انگلیس را یک قیام ملی عنوان نکرده و آن را برای کشور سودمند بدانیم بلکه باید با تاریخ کشور آشنا باشیم و از تاریخ درس بگیریم .

نماینده ولی‌فقیه در استان با اشاره به سوم اسفندماه سالروز صدور پیام تاریخی امام خمینی(ره) گفت: این پیام به عنوان منشور روحانیت معرفی و خطاب به روحانیت است که به تعبیر مقام معظم رهبری این پیام باید مانند یک درس، یک کتاب و یک لوح آسمانی مکرر مورد توجه روحانیون قرار بگیرد .

وی ادامه داد: این پیام برای عموم مردم قابل استفاده است به ویژه بخش هایی که دستاورد های انقلاب را بر می شمارد و آنگاه که ناکامی ها و تقابل های انقلاب با مخالفت علیه اسلام ناب محمدی را بیان می کند که اینها برای عموم مردم قابل استفاده است و ما حوزویان مسئولیت بیشتری در برایر این پیام داریم و برای تحقق آن باید تلاش ویژه داشته باشیم .

محامی گفت: رزمایش ترکیبی نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در غرب کشور و بهره برداری از توانمندی های جدید در رزم شبانه پیام هایی برای کشورهای منطقه و فرامنطقه‌ای دارد و آمادگی دفاعی کشور تحت فرماندهی فرمانده معظم کل قوا را افزایش می‌دهد .

وی در بخش پایانی این خطبه گفت: هیئت های مختلف فرهنگی و اقتصادی در هفته گذشته به استان سفر داشتند و به دنبال ارائه خدمات خود بودند از جمله رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور که گزارشی از خدمات مصوب شده ارائه کردند و از عدم همکاری برخی مسئولان استانی گلایه‌مند بودند که باید قدر شناس این خدمات باشیم و همه دستگاه‌ها تلاش کنیم تا این بودجه‌ها به استان بیاید و در استان مصرف و سرمایه‌گذاری شود .

امام جمعه زاهدان خاطرنشان کرد: ساخت بیش از 48 هزار واحد مسکونی، با اعتبار بالغ بر 8 هزارو 355 میلیارد تومان از جمله  مصوبات بنیاد مسکن در سیستان و بلوچستان است که نیاز به هماهنگی و همراهی بیشتر دستگاه ها از جمله شهرداری دارد تا خدمات بیشتر و بهتری به مردم ارائه شود .

 

انتهای پیام/

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر