در گفت و گو با سکایی نیوز مطرح شد :

فعالیت بیش از 400 صنعتگر در خانه هدی زاهدان

فعالیت بیش از 400 صنعتگر در خانه هدی زاهدان

جلالزایی مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سیستان و بلوچستان گفت : خانه هدی یک خانه صنایع‌دستی است که بیش از ۴۰۰ صنعتگر در رشته‌های سوزن‌دوزی، خامه‌دوزی، سکه‌دوزی در این خانه فعالیت دارند.

به گزارش سکایی نیوز- جلالزایی مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان در گفت و گو با خبرنگار ما گفت : خانه هدی یک خانه صنایع‌دستی است که بیش از ۴۰۰ صنعتگر در رشته‌های سوزن‌دوزی، خامه‌دوزی، سکه‌دوزی در این خانه فعالیت دارند.

 

وی افزود : خانه هدی زاهدان با هدف ایجاد اشتغال برای بانوان خودسرپرست راه‌اندازی شده است که در  آن فعالیت‌هایی از جمله آموزش، تولید و فروش محصولات صنایع‌دستی صورت می‌گیرد.

 

جلال‌زایی بیان کرد: این تولیدات علاوه بر فروش در سطح کشور به صورت چمدانی به کشورهای خارجی صادر می‌شود.

 

وی گفت: با توجه به ثبت ایرانشهر به عنوان شهر ملی سوزن‌دوزی و ادیمی به عنوان شهر ملی خامه‌دوزی، تلفیق این دو هنر بر وحدت رویه زنان سیستانی و بلوچستانی افزوده که سعی می‌کنیم از این نوع فعالیت‌ها حمایت کنیم.

 

وی افزود: تاکنون بسیاری از صنعتگران تسهیلات مشاغل خانگی را دریافت کرده اند که خوشبختانه اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان توانسته در بین همه دستگاه‌های اجرایی استان رتبه یک پرداخت وام مشاغل خانگی را کسب کند .

 

جلالزایی همچنین از انعقاد تفاهم نامه با شرکت ایران‌خودرو خبر داد و عنوان کرد : طبق این تفاهم نامه قرار است ۴۰۰ هزار جلد قرآن توسط سوزن‌دوزان استان تولید شود تا در خودروهای این شرکت قرار گیرد.

 

وی در پایان گفت : در سال‌های اخیر از طریق صندوق بیمه روستایی و عشایری تعداد زیادی از این صنعتگران تحت پوشش بیمه قرار گرفته‌‌اند.

انتهای پیام/

 

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر