در گفت و گو با سکایی نیوز مطرح شد :

حریم قلعه ناصری ایرانشهر پاکسازی می شود / ایرانشهر شهر ملی سوزن دوزی است

حریم قلعه ناصری ایرانشهر پاکسازی می شود / ایرانشهر شهر ملی سوزن دوزی است

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان گفت: به زودی بناهای احداث شده در اطراف قلعه ناصری ایرانشهر تحت عنوان بازارچه از حریم این اثر تاریخی حذف می شوند.

به گزارش سکایی نیوز - علیرضا جلالزایی در اینباره به خبرنگار ما گفت : موضوع احداث بازارچه در حریم قلعه ناصری ایرانشهر از طریق مراجع قانونی در حال پیگیری است .

وی افزود: به زودی بناهای احداث شده در حریم این قلعه که نمای نازیبایی را برای آن ایجاد کرده بود تخریب و منطقه پاکسازی می شود .

جلالزایی گفت : امیدواریم حریم این قلعه به زودی به میراث فرهنگی بازگردد و از این پس از فعالیت ها و ساخت و سازهای غیرکارشناسانه و فاقد تخصص در حریم بناهای باستانی جلوگیری می شود .

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان بیان کرد: پس از ایجاد بازارچه در حریم قلعه ناصری طرح دعوی حقوقی از سوی این اداره کل انجام و پیگری قانونی صورت گرفت .جلالزایی تصریح کرد: بازارچه احداث شده نمای بصری قلعه را تحت الشعاع قرار داده و اگر سازمان جهانی یونسکو برای ثبت جهانی قلعه اقدام کند احتمال دارد این ساخت و ساز تاثیرات منفی را به ثمر بگذارد که به دنبال جمع آوری آن هستیم .

وی افزود : به صورت قانونی پیگیری ها را انجام می دهیم تا بتوانیم این بازارچه ها را از حریم قلعه جمع آوری و آن را برای ثبت جهانی آماده کنیم .


ایرانشهر شهر ملی سوزن دوزی است


جلالزایی اظهار کرد: ایرانشهر شهر ملی سوزن دوزی است و باید از این مسائل پاک باشد و نسبت به این ساخت و ساز غیرمجاز هم افزایی دستگاه های مربوطه برای رفع مشکلات پیش رو لازم است .

وی خاطرنشان کرد: از طریق استانداری هم این موضوع به استاندار سیستان و بلوچستان منعکس و تذکر داده شده بود، مشکل به دلیل عدم هماهنگی بین دستگاهی و در نظر نگرفتن قوانین مربوط به آثار ملی از سوی شهرداری است .

وی در پایان گفت : آثار ملی جنبه عمومی برای کشور دارد و ناهماهنگی با دستگاه مربوطه که اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان است عواقب بدی را ایجاد می کند .

 

انتهای پیام/

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر