حساسیت کار هواشناسی در سیستان وبلوچستان بسیار بالاست

حساسیت کار هواشناسی در سیستان وبلوچستان بسیار بالاست

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی سیستان و بلوچستان گفت: فعالیت شبانه‌روزی ادارات هواشناسی و نقش داده‌های جوی در سلامت پرواز و صدور پیش‌بینی‌های جوی برای حفظ جان و مال مردم از خطر مخاطرات جوی نشان می‌دهد...

به گزارش سکایی نیوز به نقل از روابط عمومی اداره کل هواشناسی استان -   مهرداد عرب اول در حاشیه بازدید از واحدهای عملیاتی هواشناسی سیستان و بلوچستان در فرودگاه بین‌المللی زاهدان اظهارداشت: وسعت استان و پراکندگی فراوان شهرها و روستاها سبب شده تا در خیلی از بخش‌ها از جمله هواشناسی فرایند توسعه بخوبی انجام نشود و خلاهای بسیاری باقی بماند مانند خلاءهایی که همکاران هواشناسی از کمبود تعداد ایستگاه‌ها در استان و منطقه جنوب شرق اعلام کردند که اصلا خوب نیست و سعی خواهد شد در آینده نسبت به جبران آنها اقدام کنیم .

وی ادامه داد: سیستان و بلوچستان استانی حادثه خیز و پرمخاطره از نظر وقوع و تکرار پدیده‌های مخرب جوی است که اگر وضعیت جوی منطقه را بخوبی رصد نکنیم اتفاقاتی تلخی می‌افتد که در شرایط بحرانی نوک پیکان انتقادها به هر سمت می‌رود .

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی سیستان و بلوچستان بیان کرد: در واقع کارهایی که دوستان هواشناسی به صورت شبانه روزی انجام می‌دهند کارهای فشرده و با اهمیتی است که جان و مال مردم را از گزند پدیده‌های مخرب جوی حفظ می کند .

وی بر ضرورت توسعه شبکه پایش هواشناسی سیستان و بلوچستان تأکید و گفت: تا آخر سال اعتبار مورد نیاز برای تکمیل فرایند بهره‌برداری از ایستگاه خودکار هواشناسی تفتان تامین می‌شود .

توسعه زیرساخت‌های هواشناسی و بهبود مدیریت بحران‌های جوی

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان نیز گفت: تقویت شبکه دیدبانی و توسعه زیرساخت‌های هواشناسی کمک زیادی به تقویت صحت پیش‌بینی‌های جوی کرده و آمادگی مردم و ستاد مدیریت بحران را برای مقابله با مخاطرات جوی بیشتر می‌کند .

محسن حیدری ادامه داد: هم‌اینک ۲ ایستگاه پایش گردوغبار سیستان و بلوچستان به دلیل خرابی دستگاه و مشکلات مالی غیرفعال شده است .

وی افزود: با توجه به فعالیت بادهای ۱۲۰ روزه و شرایط اقلیمی سیستان و بلوچستان حداقل ۲۰ ایستگاه جدید سنجش گردوغبار برای استان نیاز است تا صرفا به حداقل‌های پایش گردوغبار دست یابیم .

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان تصریح کرد: مشکلات زیرساختی هواشناسی در استان جدی است و به رغم اینکه هم‌اینک ۱۲ ایستگاه سینوپتیک هواشناسی و یک ایستگاه جو بالا در استان فعال است برای رسیدن به استانداردها باید بیش‌از ۶۰ ایستگاه جدید تأسیس کنیم .

وی خاطرنشان کرد: تنها ارتفاعات برفگیر سیستان و بلوچستان یعنی تفتان فاقد ایستگاه هواشناسی است و ما هیچ اطلاعات جامعی از وضعیت پارامترهای اقلیمی این منطقه و سابقه بارش‌های برف آن در دست نداریم .

حیدری اظهارداشت: علاوه‌بر اینها باید تعداد ایستگاه‌های جو بالای سیستان و بلوچستان که وظیفه پایش پارامترهای هواشناسی در لایه‌های جو را برعهده دارد از یک ایستگاه به سه ایستگاه افزایش یابد و حداقل ۲  رادار هواشناسی در جنوب و شمال استان راه‌اندازی شود .

وی بیان کرد: تقویت شبکه دیدبانی و توسعه زیرساخت‌های هواشناسی کمک زیادی به تقویت صحت پیش‌بینی‌های جوی کرده و آمادگی مردم و ستاد مدیریت بحران را برای مقابله با مخاطرات جوی بیشتر می‌کند .

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت:با توجه به تغییرات جدید در تقسیمات کشوری و الحاق سه شهرستان جدید در استان بهتر است برای انجام فعالیت‌های زیربنایی و توسعه این شهرستان‌ها از همین حالا اقدام به تاسیس ایستگاه هواشناسی کرد تا با ثبت ویژگی‌های اقلیمی آنها، توسعه‌ای پایدار انجام شود .

وی تصریح کرد: با توجه به کمبودهای زیرساختی هواشناسی سیستان و بلوچستان هنوز اقلیم استان به صورت کامل شناخته نشده که شناخت اقلیم نیازمند اقدام جهادی برای گسترش شبکه پایش هواشناسی است .

 
 
 

 

انتهای پیام/

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر