آغاز ساخت بازارچه صنایع دستی در زاهدان

آغاز ساخت بازارچه صنایع دستی در زاهدان

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان گفت: مراحل ساخت بازارچه صنایع دستی زاهدان امسال با فضایی بسیار بزرگی آغاز خواهد داشت .

به گزارش سکایی نیوز - بهروز عیسی زهی معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان در این خصوص به خبرنگار ما می گوید : بازارچه های صنایع دستی در سیستان و بلوچستان به شکلی که در دیگر استان‌ها دیده می شود وجود ندارد.

 

وی بیان کرد: بازارچه های سنتی در تمام شهرستان های استان وجود دارد و بیشتر مربوط به صنایع دستی بومی است مانند بازارچه رزاق زاده و سرپوش زاهدان که در باقی شهرستان ها هم دیده می شود.

 

عیسی زهی خاطرنشان کرد :  هنوز بازارچه هایی که اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری راه اندازی کرده باشد در استان دیده نمی شود، ولی امیدواریم با توجه به برنامه ریزی‌ها و اعتباراتی که در نظر گرفتیم ظرف دو سال آینده سه بازارچه‌ دائم راه‌اندازی شود.

 

وی گفت : بازارچه صنایع دستی زابل در ساختمان ایران و انگلیس راه اندازی می شود که مشکل برق یا محوطه آن هنوز به اتمام نرسیده و ممکن است تا پایان سال به اتمام برسد.

وی اظهار کرد : بازارچه تنگه سرحه هم ۱۳ تا ۲۰ غرفه دارد که در ۵۰ کیلومتری نیکشهر واقع شده و امیدواریم ظرف دو سال آینده راه‌اندازی شود، در این مکان محصولات حصیر و سوزن دوزی عرضه می شود و در معرض فروش قرار می‌گیرد.

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان اظهار کرد: بخش خصوصی در زاهدان بازارچه ای دارد که تعدادی از غرفه ها به صنعتگران اختصاص یافته است.

 

عیسی زهی اضافه کرد: علاوه بر این بازارچه های دائمی، بازارچه‌های موقتی نیز در تعطیلات نوروز به مدت ۱۵ روز در همه شهرستان‌های استان برگزار می‌شود که امسال به دلیل شیوع بیماری کرونا این بازارچه ها برای اولین بار در ۱۵ سال اخیر برگزار نشد.

 

به گفته این مقام مسئول، مراحل ساخت بازارچه صنایع دستی زاهدان امسال آغاز می شود و فضای بسیار بزرگی خواهد داشت و در مجموعه کاروانسرای ملک قرار دارد که فاز اول آن آغاز و اعتبار گرفته شده است و امیدواریم بتوانیم بازارچه مختص صنایع دستی در زاهدان داشته باشیم.

وی ادامه داد: به دلیل اینکه صنعتگران تولید کننده هستند و محصولات خود را در منازل تولید می‌کنند و محلی برای فروش و عرضه محصول خود ندارند این بازارچه ها به دلیل این که محصولات در این مکان ها عرضه می شود قرار می گیرد تاثیر بسیار خوبی در فروش محصولات و درآمد زایی دارد.

انتهای پیام/

 

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر