برگزاری همایش مدیریت مصرف آب وبرق در سیستان و بلوچستان + تصاویر

برگزاری همایش مدیریت مصرف آب وبرق در سیستان و بلوچستان + تصاویر

زاهدان _ همایش مدیریت مصرف آب و برق امروز همزمان با آغاز هفته صرفه جویی و مدیریت مصرف آب و برق در شرکت برق منطقه‌ای سیستان و بلوچستان برگزار گردید .

به گزارش سکا یی نیوز  همایش مدیریت مصرف آب و برق با حضور مدیران شرکت های تابعه وزارت نیرو و ائمه جمعه و جماعات شیعه و سنی استان همزمان با آغاز هفته صرفه جویی و مدیریت مصرف آب و برق برگزار شد.

 
حجت الاسلام جواد طاهری مسوول شورای سیاست گذاری ائمه جمعه سیستان و بلوچستان نیز در این همایش بیان کرد : روحانیت با حضور در مساجد و جمع‌های مردمی نقش مهمی در حوزه مدیریت مصرف آب و برق می‌تواند داشته باشند.

وی افزود: با توجه به قرارگیری در هفته مدیریت مصرف آب و برق باید بیش از پیش نسبت به صرفه جویی این ۲ نعمت مهم توجه شود.

وی تصریح کرد : با توجه به اینکه تولید و توزیع آب و برق، کاری بسیار دشوار است مردم با مصرف بهینه در این ۲ بخش باید کمک کننده باشند.

وی با بیان اینکه مدیریت مصرف به معنای عدم مصرف نیست بلکه بهینه و در زمان مناسب مصرف کردن است افزود: استفاده نکردن از لوازم پر مصرف در ساعات پیک مصرف برق (ساعات ۱۲ تا ۱۶)، خاموش کردن لامپ‌های اضافی، استفاده از نور طبیعی، سایبان مناسب و سرویس کاری کولرهای آبی نکات ساده اما مهمی هستند که با رعایت آن می‌توان یاریگر صنعت آب و برق بود.

مولوی شه بخش از روحانیون اهل سنت زاهدان نیز گفت: خداوند در آیات فراوانی از قرآن کریم در مورد صرفه جویی و اسراف نکردن تاکید کرده است.

وی افزود : متاسفانه اسراف و تبذیر در جامعه زیاد شده و باید به این موضوع توجه شود و با انجام صرفه جویی شاکر نعمت های خداوند باشیم همچنین برگزاری چنین نشست‌هایی باعث میشود تا به خودمان یادآوری کرده و جلوی اسراف را بگیریم.

بهینه مصرف کردن تنها مختص فصل تابستان نیست

مهندس علیرضا پرنده مطلق مدیرعامل برق منطقه‌ای سیستان و بلوچستان و مسول شورای انسجام بخشی وزارت نیرو در استان نیز با بیان اینکه روز گذشته بیشترین میزان پیک برق منطقه‌ای این استان را با هزار و ۶۱۱ مگاوات تجربه کردیم اظهار داشت : میزان تولید برق در این منطقه هزار و ۳۰ مگاوات بوده که ۶۰۰ مگاوات مازاد مصرف دیروز از شبکه سراسری دریافت شده است.

وی با اشاره بر اینکه هفته اول تیر به نام هفته صرفه جویی در مصرف آب و برق نام ‌گذاری شده بیان داشت: صرفه جویی؛ مصرف کردن به میزان نیاز و در زمان مناسب است.

وی تصریح کرد: مردم بر اساس آموزه‌های دینی، همیاری و همکاری می‌توانند الگوی مصرف را به میزان مناسبی تغییر دهند.

مسول شورای انسجام بخشی وزارت نیرو در سیستان وبلوچستان با تاکید بر اینکه نیاز مردم در حوزه آب و برق باید حل شود افزود: بهینه مصرف کردن تنها مختص فصل تابستان نیست و این موضوع باید در کل سال مورد توجه قرار گرفته شود.

 

نقش مردم، ادارت و دستگاه‌ها در مدیرت مصرف برق بسیار مهم است  

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان در این نشست گفت : ۸۴ درصد مشترکان این استان در حوزه خانگی و تجاری، سه درصد عمومی، یک و نیم درصد کشاورزی و سه دهم درصد صنعتی هستند.

مهندس خلیل عوض زاده اظهارداشت : نفوذ کلام علما در کشور و این استان بی بدیل است و باید از این ظرفیت بدرستی استفاده شود.

وی با بیان اینکه استان یکی از استان‌های پهناور کشور است ادامه داد: میانگین اشتراک برق در این استان حدود چهار اشتراک در هر کیلومتر مربع بوده در حالیکه میانگین کشور ۲۱ اشتراک در هر کیلومتر مربع است.

وی  به اقدامات شاخص شرکت توزیع در این استان اشاره کرد و افزود: قبض سبز، طرح دیسپاچینگ محلی، طرح چاوش، خطوط گرم با پیمانکاران بومی، هوشمند سازی اتفاقات برق از طریق سامانه ۱۲۱ از جمله اقدامات مهم این شرکت بوده است.

وی همچنین به نقش بانوان استان در مدیریت مصرف برق اشاره کرد وگفت : با توجه به اینکه بیشترین درصد مشترکان برق این استان در بخش خانگی هستند نقش بانوان در مدیریت مصرف بسیار مهم و تاثیر گذار است.

خلیل عوض زاده در حوزه تفاهم نامه‌های انعقادی بین کشاورزان گفت: اگر کشاورز در ساعت پیک مصرف برق از پمپ کشاورزی استفاده نکند طبق تفاهم‌نامه‌ای که با وی منعقد می‌شود می‌تواند ۲۰ ساعت بعدی را رایگان از برق استفاده کند.

وی خاطرنشان کرد: نقش مردم، ادارت و دستگاه‌ها در مدیرت مصرف برق بسیار مهم است و با رعایت راهکارهای ساده اما مهم چون عدم استفاده از لوازم پر مصرف در ساعات پیک مصرف برق روز (ساعات ۱۲ تا ۱۶) ، قرار دادن کولرهای گازی در دمای آسایش ۲۴ تا ۲۶ ، خاموش کردن لامپ‌های اضافی، استفاده از نور طبیعی، سایبان مناسب و دور کند در کولرهای آبی یاریگر صنعت برق باشیم.

افزایش 23 درصدی مصرف آب مشترکین دلیل قطعی آب زاهدان

مهندس قاسمی مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان نیز در این جلسه به کمبود منابع آب در استان با توجه به افزایش مصرف آب به دلیل شیوع بیماری کرونا و مشکلات موجود در خصوص انتقال آب با توجه به  ظرفیت انتقال آب از چاه نیمه‌ها به زاهدان اشاره کرد و دلیل قطع آب در شهر زاهدان را افزایش 23 درصدی مصرف آب مشترکین دانسته و توجه به مدیریت در مصرف بهینه آب را ضروری دانستند.

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 

 حجه الاسلام لشکری پور دبیراجرایی امورفرهنگی شرکت تابعه وزارت نیرو در استان نیز در حاشیه این همایش به خبرنگار ما می‌گوید : همایش ائمه جمعه و جماعات سیستان و بلوچستان با محوریت ترویج مصرف بهینه آب و برق در زاهدان برگزار می گردد .

و ی با اشاره به خشکسالی های چندین سال اخیر در کشور و منطقه، عنوان کرد : این عامل موجب گردید تا بحران آب تشدید شود و این ما هستیم که با صرفه جویی نگذاریم که بحران بیش از این نمایان تر شود.

 
 
 
پیام/

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر