هزینه برای هواشناسی یک سرمایه‌گذاری هوشمندانه برای توسعه پایدار است

هزینه برای هواشناسی یک سرمایه‌گذاری هوشمندانه برای توسعه پایدار است

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: با توجه به نقش هواشناسی در فرایندهای توسعه پایدار و حفظ جان مردم از مخاطرات جوی، هزینه برای توسعه شبکه پایش یک سرمایه‌گذاری هوشمندانه برای توسعه پایدار است.

به گزارش سکایی نیوز به نقل از روابط عمومی راه و شهرسازی سیستان و بلوچستان -   محسن حیدری ظهر امروز در دیدار با مدیرکل راه و شهرسازی سیستان و بلوچستان   بیان کرد : محدودیت‌های اعتباری هواشناسی نیازمند جلب توجه ویژه شورای برنامه‌ریزی و سازمان مدیریت استان دارد .


وی افزود : هم‌اینک دو ایستگاه سنجش گردوغبار سیستان و بلوچستان در زاهدان و زابل به دلیل محدودیت‌های اعتباری غیرفعال شده که این موضوع   امسال داده‌های غلظت غبار بادهای ۱۲۰ روزه زابل را نخواهیم داشت و یک گپ آماری بزرگ در روند ثبت داده‌های این بخش ایجاد می شود .


مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان از مدیرکل راه و شهرسازی استان درخواست کرد تا به عنوان قائم مقام وزیر در استان برای افزایش اعتبارات هواشناسی   و جبران کمبودهای زیرساخت‌های آن در شورای برنامه ریزی و سازمان مدیریت استان رایزنی کند .


وی تصریح کرد: هزینه برای هواشناسی یک سرمایه گذاری با بازدهی کوتاه مدت و بلند مدت است که جان و مال مردم را از خطر پدیده‌های مخرب جوی حفظ می‌کند .


حیدری گزارشی از وضعیت جوی سال گذشته سیستان و بلوچستان   و مقایسه آن با نرمال های اقلیمی ارائه کرد و گفت: هنوز اقلیم این استان برای ما شناخته شده نیست چراکه همچنان ایستگاه‌های جدید رکوردهای پارامترهای اقلیمی استان را جابجا می‌کنند .


وی بیان کرد: سال گذشته هیرمند در شمال سیستان و بلوچستان   با دمای ۵۰ درجه سلسیوس گرمترین شهر استان شد، این ایستگاه چند سالیست که به صورت خودکار فعال شده   و بخشی از پارامترهای هواشناسی را برداشت نمی‌کند .


مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان اظهارداشت: زابل نیز سال گذشته با دمای منفی ۴.۷ درجه سلسیوس سردترین شهر استان شد. اتفاقی که نشان می‌دهد رفتار اقلیمی این منطقه در فصول مختلف سال تغییر پذیری شدیدی دارد که تنها اختلاف دمای گرمترین روز و سردترین روز آن حدود ۵۵ درجه سلسیوس است .


  مدیرکل راه و شهرسازی سیستان و بلوچستان نیز گفت: هواشناسی با عملکرد مناسب و شایسته به جایگاهی رسیده که از دیدگاه مدیران ارشد استان جزو توانمندترین دستگاه‌های اجرایی   محسوب می‌شود .


عطاءاله اکبری ادامه داد: پیش‌بینی‌های دقیق هواشناسی بویژه هشدار به موقع سیل دی   سال گذشته که کمک زیادی به کنترل بحران در جنوب سیستان و بلوچستان   کرد و این امر هواشناسی را به یکی از توانمندترین و موفق ترین دستگاه‌های اجرایی استان تبدیل کرده است .


وی افزود: دیدگاه   استاندار سیستان و بلوچستان نسبت به هواشناسی بسیار مثبت   است بویژه پس از ارائه گزارش آخرین وضعیت زیرساخت‌های هواشناسی   در نشست   با وزیر راه و شهرسازی که تحسین وزیر را نیز در پی داشت .


مدیرکل راه و شهرسازی سیستان و بلوچستان گفت هواشناسی از دستگاه‌های زیرساختی و پایه بشمار میرود که اطلاعات آن کمک زیادی در فرایند توسعه پایدار و جلوگیری از مخاطرات جوی می کند .

انتهای پیام/

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر