زیرساخت‌های هواشناسی سیستان و بلوچستان باید توسعه یابد

زیرساخت‌های هواشناسی سیستان و بلوچستان باید توسعه یابد

زیرساخت‌های هواشناسی سیستان و بلوچستان باید توسعه یابد

به گزارش سکایی نیوز - منصور بیجار ظهر امروز در دیدار با مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان بیان کرد : هر چه زیرساخت‌های هواشناسی توسعه یابد و ما به داده‌های بیشتری از وضعیت اقلیم این استان دسترسی داشته باشیم   تحلیل‌های بهتر و توسعه‌ای پایدارتر خواهیم داشت .

وی ادامه داد: با وجود اینکه به لحاظ منابع اعتباری محدودیت‌های زیادی وجود دارد اما سعی می‌شود برای توسعه سازمان هواشناسی از محل منابع استانی تخصیص‌های مناسبی پرداخت شود .

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری سیستان و بلوچستان   با اشاره به بادخیز بودن استان و تأثیر پدیده‌های خاکدار در فصل گرم سال گفت: شهرستان‌های دشتیاری و دلگان   از جمله مناطق پر گرد و غبار استان هستند که به دلیل نبود ایستگاه هواشناسی اطلاعات ثبت شده‌ای در این زمینه وجود ندارد لذا باید فعال سازی ایستگاه‌های این مناطق در دستور کار هواشناسی قرار گیرد .

وی تصریح کرد: بررسی وضعیت اختلاف دمای گرمترین نقطه با سردترین نقطه سیستان و بلوچستان و اختلاف ارتفاع موجود در جنوب، مرکز و شمال این استان گویای تفاوت‌های عمیق طبیعی و محیطی در این منطقه و به تبع آن تفاوت‌های اقلیمی است .

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان نیز با اشاره به محدودیت‌های اعتباری سازمان هواشناسی گفت: هم‌اینک   دستگاه سنجش غبار اداره هواشناسی زابل به دلیل خراب شدن و نیاز به تعویض قطعه از کار افتاده که این موضوع ما را با مشکل مواجه کرده است .

محسن حیدری با بیان اینکه هزینه قطعه خراب شده بیش از ۱۵۰ میلیون تومان است، افزود: این اتفاق در شرایطی انجام شده که تا چند روز آینده وزش بادهای ۱۲۰ روزه در شمال سیستان و بلوچستان آغاز می‌شود و ما دیگر نمی‌توانیم اطلاعات غلظت غبار را ثبت کنیم .

وی ادامه داد: این موضوع یک چالش بزرگ برای هواشناسی محسوب میشود چرا که گپ آماری پیش آمده غیرقابل جبران خواهد بود .

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان تصریح کرد: این مشکل سال گذشته برای دستگاه سنجش گردوغبار زاهدان نیز رخ داد و دستگاه به دلیل خرابی قطعه غیر فعال شد که به دلیل عدم تخصیص اعتبار همچنان دستگاه غیر فعال است .

وی خاطرنشان کرد: سال گذشته ۲۲۴ روز سرعت وزش باد در زابل ۵۴ کیلومتر بر ساعت و بیشتر از آن بوده که بسیاری از این روزها به جهت خیزش گردوخاک، شعاع دید افقی در محدوده فرودگاه این شهر کاهش یافته و شرایط کیفی هوا در حالت ناسالم قرار داشته است .

حیدری اظهارداشت:دستگاه سنجش گردوغبار نه تنها برای زابل بلکه برای بسیاری از شهرهای سیستان و بلوچستان ضروری است چرا که   این استان بادخیز بوده و همواره با پدیده‌های خاکداری زیادی درگیر است .

انتهای پیام/

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر