رنگ‌ها جایگزین اطلاعیه و اخطاریه‌های هواشناسی شد

رنگ‌ها جایگزین اطلاعیه و اخطاریه‌های هواشناسی شد

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان: برای اطلاع رسانی بهتر رخدادهای هواشناسی و پدیده‌های مخرب جوی از این پس هشدارها در سه سطح با معرف رنگ‌های زرد، نارنجی و قرمز صادر می‌شود که بالاترین سطح هشدار به رنگ قرمز...

به گزارش سکایی نیوز- محسن حیدری در گفتگو با خبرنگار گفت: در شیوه نامه جدید صدور هشدارهای جوی رنگ زرد برای آگاهی، رنگ نارنجی برای آمادگی و رنگ قرمز برای اقدامات پیشگیرانه صادر می‌شود .

وی ادامه داد: هشدار زرد زمانی صادر می شود که احتمالاً اثرات منفی ضعیفی از جمله اختلال در سفرها در برخی نقاط ایجاد شود که در این سطح از هشدار، بیشتر افراد ممکن است بتوانند به کارهای روزمره خود ادامه دهند اما برخی دیگر بسته به مکان و یا نوع فعالیت‌شان بیشتر تحت تاثیر قرار می‌گیرند .

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان تصریح کرد: رنگ نارنجی نشانگر احتمال بالای اثرات مخرب پدیده های جوی است که می‌تواند برنامه زندگی عادی مردم را مختل کند به این معنا که احتمال تاخیر در سفرهای زمینی و هوایی، بسته شدن راه‌ها، قطع برق و خطر احتمالی برای جان و مال مردم وجود دارد .

وی با بیان اینکه در شیوه جدید صدور هشدارها، مخاطب هواشناسی فقط مسوولان نیستند، افزود: مردم با مشاهده رنگ های مختلف باید واکنش مناسب داشته باشند، برای نمونه با مشاهده رنگ نارنجی باید در مورد تغییر برنامه‌ها و محافظت از خود و اموال شان آمادگی داشته باشند .

حیدری تصریح کرد: مسوولان نیز باید در این شرایط آمادگی لازم برای مواجهه با آثار مخرب پدیده های جوی را داشته باشند از جمله دستگاه‌های امدادی و خدماتی مانند شهرداری‌ها، فرمانداری‌ها، سازمان های آب منطقه‌ای، هلال احمر و ادارات کل راه و شهرسازی   تمهیدات لازم برای جلوگیری از خسارات احتمالی را فراهم کنند .

عضو ستاد مدیریت بحران سیستان و بلوچستان درباره سطح قرمز هشدارهای هواشناسی گفت: رنگ قرمز در هشدارها از هوای خطرناکی خبر می دهد که وقوع آن حتمی است و با دیدن این رنگ باید برای در امان نگه‌داشتن خود و دیگران از اثرات مخاطرات جوی اقدام کرد .

وی ادامه داد: پس از صدور هشدار قرمز این احتمال وجود دارد که با اختلال قابل توجهی در سفرهای زمینی و هوایی، تامین انرژی، خسارت گسترده به دارایی و زیرساخت‌ها و تهدید جانی روبرو   شویم که باید از مسافرت و حضور در مناطق پرخطر اجتناب کرده و از توصیه‌های نیروهای امدادی و مقامات محلی پیروی شود .

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان   با بیان اینکه سطح هشدارها بر اساس ظرفیت اقلیمی شهرستان ها و مناطق مختلف تعیین می شود اظهار داشت: برای نمونه در زابل که سالانه بیش از ۲۰۰ روز وزش باد با سرعت ۵۴ کیلومتر بر ساعت در جریان است، ممکن است برای باد ۷۰ تا ۸۰ کیلومتر بر ساعت هشدار سطح زرد صادر شود اما همین باد در شهر دیگری با سطح هشدار نارنجی یا قرمز همراه باشد .

وی بیان کرد: این موضوع برای بارش، موج های گرمایی و سرمایی، کولاک برف نیز برقرار است برای نمونه ممکن است برای پیش بینی دمای ۴۰ درجه در برخی شهرهای کشور هشدار سطح قرمز صادر شود اما در برخی شهرها این شرایط در وضعیت عادی قرار داشته باشد .

 

انتهای پیام/

 

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر