دکه هایی که محل فروش قاچاق است/از فروش مشروبات الکلی تا سلاح سرد و شوکر

دکه هایی که محل فروش قاچاق است/از فروش مشروبات الکلی تا سلاح سرد و شوکر

در حالی برخی از دکه ها و فروشگاه های موجود در چهارراه رسولی زاهدان جولانگاهی برای فروش كالای قاچاق به شمار می روند که اغلب اقلام موجود در آنها به صورت غیرقانونی از مرزهای جنوب شرقی وارد كشور می شود.


به گزارش سکایی نیوز-"چهارراه رسولی"بازاری پرهیاهو که از دیرباز محلی برای فروش اجناس وارداتی از کشورهای پاکستان، افغانستان و هند بوده و به سبب مرزی بودن شهر زاهدان این اقلام با قیمتی مناسب در اختیار مشتریان قرار می‌گیرد.
 

لباس های تاناکورا، کفش، چای، پارچه، لوازم برقی، تلفن، لوازم آرایشی، انواع میوه های گرمسیری و استوایی، ترشی جات و ... باعث شده تا از این مکان به عنوان مقصد خرید گردشگران یاد شود.
 

اگر چه اغلب کالاهای موجود در فروشگاه های این مرکز تجاری به صورت قاچاق تهیه و خریداری می شود اما آنچه در میان تنوع اجناس باعث آزار و اذیت رهگذران می شود وجود افراد سمج و لجباز است که بر سر هر کوچه ایستاده و خریدار را با کلمات مسلسل وار خود به مرز جنون می رسانند، به این صورت که شاید چندین متر طول این بازار را با افراد مختلف به ویژه مسافران طی و مدام البته به صورت آرام بگویند که «سی دی، شوکر، پاسور، چاقو، قمه و... همه چیز با قیمت مناسب داریم اگر قصد خرید دارید به همراه من داخل آن کوچه بیایید. جالب آنجاست که بیشتر فروشنده های این گونه سلاح ها و کالاهای ممنوعه نیز نوجوانان، جوانان و حتی کودکان هستند.
 با این تفاسیر با توجه به مناسب بودن شرایط آب و هوایی این استان از زمان آغاز شیوع بیماری کرونا شاهد ورود مسافران به سیستان و بلوچستان به ویژه شهرهای چابهار و زاهدان هستیم (این اقدام باعث حضور بیش از پیش مباشرین اقلام کالاهای ممنوعه شده)به گونه ای که با گذر چند دقیقه ای در کوچه و خیابان های این شهر به ویژه چهارراه رسولی می توان این مهم را مشاهده کرد، به قول برخی از فروشندگان علت گرانی اجناس در این مرکز ورود همین مسافران است که برای در امان ماندن از ویروس کرونا به این منطقه سفر کرده اند.
 

مباشرین کم سن و سال، معضل اصلی

در پی تماسی  با غلامرضا باغ شیرین، مدیر پیشگیری های امنیتی- انتظامی و وضعی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان سیستان و بلوچستان داشت، وی گفت: در زمینه اقلام ممنوعه موجود در چهارراه رسولی زاهدان یک بخش اقدامات در جنبه اطلاعاتی-امنیتی و جنبه دیگر در بخش عملیاتی است، در بخش بخش اول یکی از وسائلی که مدام فروشندگان آن را تکرار کرده به صورت سیار حمل نمی کنند بلکه پاتوق هایی برای عرضه دارند که بعد از شناسایی آن مراکز، در بخش عملیاتی به موضوع رسیدگی می شود.
 وی بیان کرد: این موضوع بارها اطلاع رسانی و پیگیری شده به گونه ای که در اجرای طرح های مختلف، اقدامات خوبی برای جمع آوری و دستگیری صورت گرفته است.
 

این مقام مسئول با تاکید براین نکته که بحث اطلاع رسانی همچنان در دستور کار قرار دارد، افزود: معضل اصلی مباشرین این اقدام هستند که اکثر افراد کم سن و سال می باشند.
 

وی با بیان اینکه مردم باید خود خواهان تغییر این جریان باشند، تصریح کرد: در این راستا چندین اقدام عاجل انجام شده که ایجاد سامانه جامع اطلاعات مردمی یکی از آن می باشد در این سامانه امن اینترنتی شهروندان می توانند موارد مدنظر را مطرح تا در اسرع وقت به صورت استانی و ستادی پیگری های لازم انجام شود.
 

باغ شیرین راه اندازی کارگروه پیشگیری از تولید وعرضه مشروبات الکلی را دیگر اقدام عنوان کرد و گفت: در این کارگروه باهمکاری پلیس اطلاعات و پلیس امنیت اخلاقی مسائل بررسی و تاکنون سابقه دستگیری، جمع آوری وامحاء نیز داشته ایم.
 

وی افزایش حضور محسوس و فیزیکی مامور و کلانتری های تابعه را اقدام موثر دیگر برشمرد و ادامه داد: در کنار این موارد چند علل دیگر نیز موثر است که استقرار اشتغال فرصت های کسب وکار و معیشت پایدار یکی از آنها است، مدیریت و نظارت و انسداد مرزها در حوزه قاچاق کالا مورد دیگر می باشد زیرا این اقلام کالاهای ممنوعه هستند، همچنین یکی دیگر از علل با واسطه و غیر مستقیم کارسازی و عملیات روانی است که این دسته از افراد احساس کنند مقداری فضا محدود تر و هزینه ارتکاب جرم و ریسک پذیری آن بالا بوده و رویکرد اقتضاگرانه و کیفری وجود دارد.
 

مدیر پیشگیری های امنیتی- انتظامی و وضعی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان خاطر نشان کرد: اگر فرهنگ سازی با رویکرد فرهنگی و رسانه ای در این زمینه انجام و بیان شود که یک رکن از هفتاد جز عبادت، کسب روزی حلال که مصداق جهاد در راه خدا است، می باشد قطعا برای افرادی که پایداری مذهبی دارند این مهم موثر خواهد بود.
 طرح پاکسازی چهارراه رسولی در دستور کار است

سردار احمد طاهری، جانشین فرمانده انتظامی سیستان و بلوچستان هم در ادامه گفت: طرح پاکسازی چهارراه رسولی در دستور کار است، هرکجا مردم گزارش دهند ماموران این حوزه ورود کرده و با متخلفان به شدت برخورد می کنند زیرا مجوزی برای فروش این کالاهای ممنوعه ندارند.
 

به گفته این مقام مسئول، طی یکماه گذشته در چهارراه رسولی و چندین مکان دیگر که اقلام ممنوعه مانند شوکر و کالاهای ضد فرهنگی به فروش می رود اقدام به پاکسازی محلات آلوده و کشفیات شده و با اوامر آن برخورد قانونی صورت گرفته است.
 

با این تفاسیر از آنجایی که این روزها شاهد فروش آزادانه انواع و اقسام سلاح های سرد در چهارراه رسولی زاهدان و فضای مجازی به مثل اینستگرام، تلگرام و غیره هستیم که به شکل قابل توجهی رو به گسترش است و باید درخصوص ورود این سلاح ها به کشور تلاش های بیشتری صورت گیرد اگرچه این تلاش های بی وقفه از سوی برخی دستگاه ها ادامه دارد اما به دلیل هم مرز بودن با افغانستان و پاکستان ورود آنها بسیار بیشتر است.
 
منبع: عصرهامون
 
انتهای پیام.

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر