هشدار هواشناسی نسبت به هجوم ملخ های صحرایی به سیستان و بلوچستان

هشدار هواشناسی نسبت به هجوم ملخ های صحرایی به سیستان و بلوچستان

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان : با وجود بارش های قابل توجه در پاییز و زمستان امسال و وجود رطوبت کافی در اعماق خاک، انتظار می رود تا بهار امسال ملخ های صحرایی به سیستان و بلوچستان نیز وارد شوند.


به گزارش سکایی نیوز محسن حیدری در گفت و گو با خبرنگار ما اظهار داشت: از ابتدای سال زراعی تا امروز سه شنبه 131 میلی متر باران در استان باریده که نسبت به بلندمدت 160درصد افزایش یافته است.
 
وی با بیان اینکه بارش های پنج ماه اخیر استان 15 درصد از تمام بارش های سال زراعی گذشته نیز بیشتر است، افزود: بر اساس خروجی الگوهای بلندمدت بارش انتظار می رود در ادامه سال و ابتدای سال آینده نیز سامانه های بارشی سیستان و بلوچستان را فرا گیرد.
 
مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان تصریح کرد: به طور کلی در ادامه اسفند تا 11 فروردین بارش های نیمه شمالی و جنوبی استان بیش از نرمال ارزیابی می شود.
 
حیدری با بیان اینکه نرم بارش های دریافتی استان در اسفند و فروردین ماه به ترتیب 20.5 و 15.5 میلی متر است، گفت: امید است با بارش های اسفندو فروردین، میانگین بارش استان به بیش از 150 میلی متر برسد.
 
وی با تأکید بر اینکه مدل های جوی بلند مدت از صحت 70 درصدی برخوردار هستند، افزود: با توجه به فاصله زمانی باقی مانده تا فروردین و اردیبهشت، نمی توان پیش بینی دقیقی از میزان بارش های استان در ماه های آینده ارائه کرد.
 
این مسئول در ادامه با اشاره به رطوبت باقی مانده از فعالیت سامانه های اخیر در اعماق خاک و رویش گیاهان در دشت های نیمه جنوبی استان، گفت: شرایط هجوم ملخ های صحرایی در زمین و لایه های زیرین جو سیستان و بلوچستان وجود دارد و احتمال می رود این حشره مزاحم در فصل بهار وارد استان شود.
 
حیدری ادامه داد: دمای مناسب هوا، وزش بادهای غربی-جنوب غربی در لایه های زیرین جو و ادامه بارش ها پیش بینی هجوم ملخ های صحرایی به استان را قوت می بخشد.
 
انتهای پیام.

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر